Сонячний імпульс – 2, перший у світі пілотований літак, здатний літати за рахунок енергії Сонця необмежено довго, заряджаючи батареї вдень і споживаючи енергію вночі, почав свій кругосвітній політ, страртувавши 9 березня 2015 в Абу-Дабі в 7:12 за місцевим часом.
Одномісний апарат по черзі пілотують двоє швейцарських ентузіастів екологічно чистих технологій – Андре Боршберг і Бертран Пікар. Зупинки потрібні їм для відпочинку, ремонту та популяризації технології.
У повітрі пілоти фактично не матимуть змоги спати – лише задрімати хвилин на 20, як це роблять яхтсмени-одинаки.
Крім того, їм доведеться перебувати в кабіні розміром 3,8 куб. метрів – трохи більшій за телефонну будку.
Пан Боршберг каже, що йому дозволить витримати ці навантаження йога. Пікар покладається на самогіпноз. “Але і моя пристрасть мене теж буде підтримувати”, – додає він.
Попередник нинішнього літака, Solar Impulse-1, уже поставив низку світових рекордів, зокрема в 2013 році пролетів через Північну Америку. Але подорож навколо Землі виявилась більш амбітним завданням, і для цього довелося побудувати літак більшого розміру.
Розмах крил Solar Impulse-2 становить 72 метри – більше, ніж у Boeing-747. При цьому машина важить лише 2,3 тонни. Мала маса – одна з умов успіху експедиції.
Роджер Харрабін, аналітик ВВС з питань довкілля:
Ми є сучасниками історичного моменту – тепер зрозуміло, що вже до 2050 року сонячна енергетика стане основним джерелом електроенергії для всього світу.
Останніми роками ціна на сонячні фотоелементи знизилася на 70% і за десять років вона скоротиться ще вдвічі.
За прогнозами експертів, якщо ціни на викопні види палива збережуться, ще до 2020 року в більшості країн світу сонячна енергетика стане більш рентабельною, ніж газ.
У США кількість робочих місць в сонячній енергетиці вже зараз перевищує цей показник для вуглевидобувної промисловості.
У Британії сонячна енергетика зможе конкурувати за витратами з вітром у найближчі півтора року, а з газом – в найближчому майбутньому.
Завдяки політиці щедрих державних субсидій і податкових знижок у цю область вливається капітал і утворився величезний ринок, який намагаються експлуатувати китайські виробники.
Зараз у багатьох країнах світу ведуться інтенсивні дослідження більш ефективних методів акумулювання сонячної енергії, а також постачання виробленої сонячними електростанціями енергії в державні електромережі.
За незвичайним польотом можна спостерігати в режимі реального часу в інтернеті.