Світ збирається добувати та споживати на 120% більше викопного палива, ніж потрібно для утримання температури на рівні нижче 1,5 °С, як встановлено Паризькою кліматичною угодою. Програма ООН з питань довкілля (United Nations Environment Programme, UNEP) та ряд експертних організацій дослідили плани держав із видобутку викопного палива до 2030 року та порівняли їх із задекларованою ціллю. І висновок невтішний: навіть для менш амбітного сценарію, який допоможе втримати потепління на рівні до 2°С, ми плануємо забагато – аж на 50%.
Ці дані представлені у Звіті про невідповідність у виробництві (Production Gap Report 2019). На СОР25 у Мадриді відбулася дискусія щодо його результатів. Цей розрив особливо великий для вугілля. За задекларованими планами, держави добуватимуть його на 150% більше (5,2 млрд. т), ніж передбачає мета 2°С, та на 280% більше (6,4 млрд. т), ніж можливо при сценарії 1,5 °С.
Такі плани ставлять під сумнів виконання Паризької угоди та сповільнення темпів зміни клімату. Задля привернення уваги до цієї проблеми доповідачі зі Швеції та Нової Зеландії поділилися досвідом своїх країн щодо зменшення видобутку викопного палива.
Вікторія Інгман, керівниця Департаменту кліматичної політики Міністерства навколишнього середовища та енергетики Швеції, розповіла про ініціативу Fossil Free Sweden, що виникла у 2016 році та об’єднує більше 400 представників уряду, місцевої влади, бізнесу та громадянського суспільства. Як результат, було створено 13 дорожніх карт енергетичного переходу для різних секторів промисловості. Це по суті план, як ці галузі відмовлятимуться від викопного палива та переходитимуть на чисту енергію. Провідну роль у процесах реформування взяв на себе екологічно свідомий бізнес.
Кей Харрісон, новозеландська експертка зі зміни клімату, зі свого боку, порадила країнам встановлювати законодавчу заборону на розробку нових газових та нафтових родовищ. Показовим є перший крок влади Нової Зеландії одразу після ухвалення подібного рішення. У регіоні Таранакі, який найбільше постраждає від відмови від викопного палива, була організована конференція щодо справедливого переходу, де напрацьовувалися програми підтримки та розвитку місцевих населених пунктів.
У той же час, український уряд декларує плани закриття неприбуткових державних шахт у найближчі роки, паралельно заявляючи про необхідність збільшення власного видобутку вугілля. Про підтримку регіонів, які залишаться без основного джерела роботи та прибутку до місцевих бюджетів, на державному рівні поки не йдеться. Однак керівники деяких міст Донеччини вже об’єднуються для розробки таких планів.
Також, представники всіх країн, що долучилися до дискусії, наголосили на позитивному досвіді встановлення податку на парникові викиди та фінансових механізмів заохочення розвитку зеленої енергетики.
“Країни, в тому числі й Україна, повинні переглянути власні плани щодо відмови від викопного палива та зробити їх більш амбітними, аби досягти цілей Паризької угоди. Розвиток відновлюваної енергетики, яка з кожним роком стає все дешевшою, має стати основною альтернативою використанню викопних видів палива. У той же час задеклароване закриття вугільних шахт повинно проходити з прийнятими програмами підтримки шахтарських регіонів та широким діалогом з органами місцевої влади. Тільки такий підхід дозволить мінімізувати негативні соціальні та економічні наслідки”, – коментує експерт Екодії Костянтин Криницький.
Діяти за відмову від викопного палива та перехід на чисту енергію можна всього за кілька кліків.
Ви теж можете цьому посприяти, ставши кліматичним активістом.
СТАВАЙ КЛІМАТИЧНИМ АКТИВІСТОМ І ДІЙ РАЗОМ З НАМИ!