Сьогодні ми були в кам’яновугільній шахті Цольферайн у місті Ессен на заході Німеччини. Це одна з 16 шахт, яка закрилась у 1986 році – шахта №12. Її називають однією з “найчарівніших” у світі. При будівлі об’єкту поставили чітке завдання – зовнішній вигляд шахти має приваблювати нових покупців вугілля та інвесторів. Але незважаючи на яскраву архітектуру та вражаючі розміри, умови праці шахтарів тут були важкими.
Вони працювали 6 днів на тиждень, 12 годин в день, маючи лише 2 тижні відпочинку на рік. Шум від роботи в шахті був більше 100 децибел, тому у робітників з’являлись хронічні проблеми зі слухом. Через тяжку працю та захворювання їхня середня тривалість життя складала лише 58 років.
З 2001 року Шахта №12 є об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО і культурним хабом. В ній відбуваються виставки сучасного мистецтва, концерти, конференції. Фінансова підтримка цього об’єкту сьогодні складає 10 млн євро: 30% виділяється з бюджету ЄС, а 70% – це грошові пожертви + туристичний збір. Минулого року шахту Цольферайн відвідало півтора мільйони туристів.
Шахта Цольферайн може бути нагадуванням для України про те, що ера вугільних шахт закінчується. Але попереду ще багато задач: створити програму перекваліфікації, нові робочі місця, освітні і культурні заклади, що направлять наступні покоління шахтарів в іншу сферу зайнятості, а паралельно активно розвивати нові екологічні та енергоефективні технології.
Згідно останніх даних Міжнародного енергетичного агенства, попит на вугілля у світі знижується (падіння на більш ніж 4% між 2014 та 2016 роками). Так само за прогнозами у найближчі роки буде зменшуватися його використання в енергетиці. Для більшості країн Європи вугілля припиняє відігравати важливу роль в енергетичному балансі вже зараз: кількість закритих вугільних електростанцій щорічно зростає. У Німеччині, де вже до 2022 року мають бути зупинені усі атомні станції, споживання вугілля падає. Це відбувається зокрема завдяки активній кліматичній політиці та розвитку відновлюваної енергетики.
Нагадуємо, що вже 26 країн та 8 регіонів світу приєдналися до глобального міжнародного альянсу «Powering Past Coal Alliance» та заявили про повну відмову від вугілля до 2030 року і перехід на відновлювані джерела енергії. Серед цих країн – Великобританія, Бельгія, Латвія, Франція, Італія та інші.