Чисте та безпечне довкілля – це не лише цінність, а й наше невід’ємне право. Та часом це право порушують просто у нас на очах: вирубують ліси, зливають нечистоти у воду, видобувають ресурси на природних територіях. Що робити, коли поруч з вами відбувається екологічне свавілля, та до кого бігти скаржитися, щоб його припинити?
Екодія підготувала детальні інструкції для випадків, щодо яких до нас зверталися найчастіше. Та на жаль, цей перелік постійно збільшується, тож і ця інструкція з часом буде доповнюватися. Якщо ви не знайшли у ньому проблеми, яка вас турбує, напишіть нам через зручні для вас канали, і ми допоможемо знайти рішення.
Я бачу, як рубають ліс. Що робити?
Детальніше
Найперше, варто перевірити, чи має виявлена рубка ознаки незаконної. Для цього дайте відповіді на наступні запитання. Якщо будь-яка з них «ні», то рубка зі значною ймовірністю є незаконною.
-
Чи є у кутах лісосіки (ділянки, на якій проводиться рубка) лісосічні стовпці, як на прикладі нижче?
Усі законні рубки мають бути позначені такими стовпцями.
-
Чи був виписаний лісорубний квиток на проведення цієї рубки?
Лісорубний квиток – документ, який дозволяє рубку лісу. Якщо рубка проводиться перед вами, то можна запитати копію такого квитка в керівника бригади лісорубів. Якщо рубка вже завершена – процедура стає складнішою, але перевірка досі можлива. Для цього необхідно написати запит до Державного агентства лісових ресурсів України (ДАЛРУ, на адресу sprava@forest.gov.ua), вказавши в ньому географічні координати ділянки рубки (наприклад, можна зробити у лісі фото зі збереженням геолокації і скопіювати координати з атрибутів цього фото) і попросити вказати, до якого лісгоспу відноситься ця ділянка, а також лісництво, квартал і виділ у межах цього лісгоспу, яким вона відповідає. Маючи ці дані, ви можете перевірити через Відкритий реєстр, чи було виписано лісорубний квиток на відповідну ділянку.
-
Чи добре помітні пні дерев після рубки?
Якщо пні намагались закласти дерниною або випалити, то рубка була здійснена незаконно і таким чином її намагались приховати.
Подальший алгоритм перевірки законності рубки залежить від її конкретного виду, оскільки різні рубки мають різний механізм погоджень.
В разі, якщо вами було виявлено хоча б одну із перелічених вище ознак незаконної рубки, варто писати скаргу до Державної екологічної інспекції (із зазначенням назви лісгоспу, який треба перевірити) та заяву до Нацполіції про злочин, передбачений статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу». Детальніше про це читайте у наступних розділах.
Я бачу, як везуть деревину невідомого походження. Що робити?
Детальніше
У першу чергу необхідно сфотографувати номер автомобіля, який транспортує деревину, та перевірити наявність бирок зі штрих-кодами на колодах. Якщо такі бирки відсутні, деревина, скоріш за все, заготовлена незаконно і потрібно звертатись до Національної поліції України із заявою про злочин, передбачений статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу». У разі наявності бирок, варто теж сфотографувати їх в достатній якості для того, щоб потім можна було прочитати номери бирок.
Перевірити номери автомобіля та бирок можна на сайті https://open.ukrforest.com/. За кожним номером видається інформація про лісгосп, в якому було зрубано дерево, деревну породу, розміри та товарну категорію колоди.
Якщо інформація по зафіксованих вами номерах бирок та номеру автомобіля відсутня у базі, пишіть заяву до Національної поліції (аналогічно до пункту 2 цього алгоритму).
Де шукати інформацію про рубки?
Детальніше
Корисні реєстри для перевірки законності рубок:
-
Відкритий реєстр лісорубних квитків (потрібно обрати вкладку «Лісорубні квитки») – охоплює дозволи на всі види рубок для всіх лісокористувачів, які діють в межах України: https://lk.ukrforest.com/
-
Набори відкритих даних на сайті Державного агентства лісових ресурсів України. Тут ви можете знайти інформацію, яка буде корисна при перевірці законності тієї чи іншої рубки: https://forest.gov.ua/agentstvo/vidkriti-dani
-
Перелік запланованих санітарних рубок – можна перевірити доцільність призначення цих рубок ще до того, як вони будуть здійснені: https://forest.gov.ua/agentstvo/vidkriti-dani/perelik-zahodiv-z-polipshennya-sanitarnogo-stanu-lisiv
-
Сервіс Держлісагентства для перевірки законності заготівлі деревини на етапах її зберігання та транспортування (https://open.ukrforest.com/). Доступні опції: перевірки за номерами бирок, які кріпляться до колод (та окремо – до новорічних ялинок), за номерами автомобілів, що транспортують деревину, а також за номерами товарно-транспортних накладних). Також можна переглянути перелік лісорубних квитків, які були виписані на окремий лісгосп із видами рубок та обсягами заготівлі деревини, але без зазначення окремих ділянок, де ці рубки проводяться.
-
Перелік виданих сертифікатів на експорт деревини: https://crt.ukrforest.com/ Детальна інформація доступна лише для авторизованих користувачів (для отримання доступу треба звертатись до ЛІАЦ).
Набори відкритих даних зі сфери лісокористування, у вигляді таблиць у форматах XLSX та CSV: https://data.gov.ua/organization/2183e368-943e-4d1e-bd24-36a24fe2eac7
-
Реєстр з оцінки впливу на довкілля (на час дії воєнного стану вся інформація доступна лише за запитами по кожній окремій справі): http://eia.menr.gov.ua/uk/cases
Статистичні дані (будуть корисними для розуміння загальної ситуації із лісовим господарством та проведення розслідувань):
-
Обсяги заготівлі деревини різними підприємствами у розрізі видів рубок та категорій лісів: https://stat.ukrforest.com/pages/forest-ticket
-
Дані щодо виданих окремим лісгоспам сертифікатів про походження деревини (видаються для всіх видів деревної продукції, яка експортується закордон): https://stat.ukrforest.com/pages/certificate>
-
Обсяги проданої на аукціонах деревини (для відображення даних необхідно заповнити фільтри): https://stat.ukrforest.com/pages/volume-stat
Я бачу як зливають нечистоти у воду або недалеко від води. Що робити?
Детальніше
Неконтрольовані скиди нечистот у водойму чи поблизу неї можуть мати жахливі наслідки для людей і довкілля: шкоду водним екосистемам, мор риби, забруднення ґрунтових вод, а відтак і води в колодязях й свердловинах, тощо. Якщо ви бачите підозрілу трубу, що зливає нечистоти у воду, необхідно:
-
Перш за все, варто зробити фото порушення, яке можна надалі прикріпити до скарги.
-
Прослідувати за трубою і з’ясувати, куди вона веде, щоб ідентифікувати порушника.
-
За можливості варто дізнатися, що за підприємство зливає нечистоти у воду або поблизу водойм. Це допоможе спростити подальші дії та сфокусуватися на безпосередньому порушнику екологічного законодавства. Також корисно дізнатися юридичну назву компанії та ЄДРПОУ. У цьому можуть допомогти розмови з місцевими жителями, а більше інформації можна дізнатися через систему Юконтрол, ввівши ім’я керівника організації чи інші відомі вам дані.
-
Також варто перевірити наявність у підприємства дозволу на злиття стічних вод. Це можна зробити через Портал Держводагентства. Ви можете перевірити там дані, якщо маєте електронний цифровий підпис та ЄДРПОУ компанії.
На Порталі електронних послуг потрібно обрати розділ “Вхід”, де ви зможете авторизуватися через електронний підпис, Bank ID НБУ або Дія Підпис. Після входу потрібно обрати розділ “Пошук документа” і за кодом ЄДРПОУ підприємства. Коли ви натиснете кнопку “Знайти”, то перейдете на сторінку з реєстром дозволів на спеціальне водокористування суб’єкта господарювання, якого перевіряєте. Натиснувши вкладку “Доступні дії”, ви зможете перевірити, чи має підприємство дозвіл, де може здійснювати водозабір і куди зливати воду.
Збір та перевірка цієї інформації допоможе вам підсилити власну позицію. Якщо дозвіл є, то проблема може бути з якістю стічних вод, які скидає підприємство. Якщо дозволу немає, то тут ще більш важливо це зафіксувати і передати інформацію до Держекоінпекції, щоб підприємство припинило несанкціоновані дії, провело підготовчу роботу для безпечного використання й водовідведення й отримало відповідний дозвіл .
-
Наступний крок – підготовка скарги до Державної екологічної інспекції, у якій потрібно повністю описати ситуацію. Проте краще уникати суб’єктивних тверджень і прописувати лише факти, які ви зафіксували. У скарзі також варто вказати точні координати труби, з якої йде забруднення до річки або якщо воно зливається десь поблизу. Зразок і контакти зможете знайти нижче серед переліку органів державної влади, які дотичні до управління та контролю питань порушення екологічного законодавства.
Я бачу інше джерело забруднення води. Що робити?
Детальніше
Крім точкового забруднення з труби, є ще й так звані “дифузні” джерела, які виявити складніше. Це може бути сільгосп діяльність у полях (наприклад, зберігання с-г відходів, або агрохімікатів без належного захисту), випасання худоби на території домогосподарства або пасовища, відсутність герметичної каналізації (необладнана вигрібна яма біля будинку). Детальніше можете дізнатися про дифузне забруднення у нашій публікації.
У будь-якому разі на такі види порушення теж варто звертати увагу та закликати уповноважені органи реагувати на них відповідно.
У цьому матеріалі детальніше розглянемо ситуацію з випасанням худоби і зберіганням гною. Адже додавання добрив та обробіток земельних ділянок дуже часто відбувається з порушенням земельного законодавства. Тому питання того, як реагувати на порушення такого виду законодавства розглянемо у наступних матеріалах.
Якщо систематично ви відчуваєте неприємний запах через діяльність тваринницької ферми – це може означати забруднення не лише повітря але й води , тому варто перевіряти й фіксувати специфічне забруднення води у місцевих колодязях, свердловинах та поверхневих водоймах. Також варто перевірити, наскільки це підприємство дотримується необхідних вимог законодавства:
-
Потрібно визначити підприємство, яке здійснює діяльність на території вашої громади, зокрема юридичну назву компанії. Як ми писали вище, у цьому можуть допомогти розмови з місцевими жителями, а більше інформації можна дізнатися через систему Юконтрол, ввівши ім’я керівника організації чи інші відомі вам дані.
-
Наступний крок – написати скаргу до Держпродспоживслужбиз проханням здійснити позапланову перевірку цього підприємства на предмет дотримання санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення. З прикладом скарги зможете ознайомитися внизу у переліку органів державної влади, які дотичні до цих питань.
Я бачу мор риби у річці. Що робити?
Детальніше
Якщо ви бачите мор риби у річці, то найімовірніше це сталося у наслідок людського втручання . Прикладом таких негативний подій може бути мор у р. Псел або у р. Південний Буг.
Тому у цьому випадку важливо написати оперативну скаргу до Державної екологічної інспекції та викликати Нацполіцію для фіксації вірогідного правопорушення та подальшого розслідування обставин події.
Також одним із органів, який дотичний до цього питання, є Держрибагентство, що здійснює державний нагляд (контроль) у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів. Якщо забруднення у річці, його може бути складно зафіксувати за допомогою лабораторних аналізів, адже річка не стоїть на місці, а рухається, і вміст забруднюючих речовин може поступово зменшуватися. А от мор риби – це доведений факт, який можна оцінити та нарахувати відповідні збитки. Тому у таких випадках варто додатково звертатись до Держрибагентства, з повноваженнями якого можете ознайомитися нижче.
Я бачу цвітіння води у річці. Що робити?
Детальніше
Є сезони цвітіння вишень або сакур, а є також сезон цвітіння води, який важко не помітити. Цвітіння води показує наслідки несвоєчасного виявлення і запобігання забрудненню. Тому, на жаль, скаржитися на цвітіння води не допоможе, адже це лише наслідок цілого ряду помилок та випадків навмисного й ненавмисного забруднення водойм. На це могло вплинути багато різних факторів: як природних, так і антропогенних (добрива, гній, мийні засоби, каналізація тощо).
Наприклад, фермер систематично зберігає гній на земельній ділянці, яка наближена до річки; або обробляє поля дуже близько до річки, не враховуючи прибережної захисної смуги, яка не має оброблятися. Або недостатньо очищені каналізаційні стоки з фосфатними мийними засобами потрапляють до річки тощо.
Саме тому, коли ми розповідаємо про те, що можна зробити для відновлення річки і запобігання її цвітінню, завжди наголошуємо, що важливо комплексно підходити до проблеми та виявляти усі потенційні джерела забруднення, щоб йому запобігати. Тут дуже важливу роль відіграють Плани управління річковими басейнами (ПУРБ). У межах Планів аналізується інформація про чинники, що можуть шкодити річці, та розробляється план заходів для покращення стану вод. Та для початку вам потрібно зрозуміти, в межах якого басейну знаходиться ваша громада:
-
Визначити свій басейн можна за посиланням http://geoportal.davr.gov.ua:81/. Для зручнішого визначення меж між басейнами річок, у верхньому лівому кутку карти змінити підоснову з “Оглядова мапа” на “Open Street Map”, “Google” або інша, яка для вас зручніша.
-
З лівої сторони, ви бачите різні тематичні шари, які можна накладати. Для зручного визначення річки, яка протікає на території Вашої громади, можете додатково нанести шар “Масиви поверхневих вод“
Тепер, збільшуючи масштаб, ви зможете детальніше ознайомитися з масивом поверхневих вод у межах Вашої громади. У межах державного водного кадастру є також інші цікаві інструменти, які можете досліджувати. Наприклад, “Водокористування”, “Антропогенні впливи”, “Пункти моніторингу” тощо.
Отримавши цю інформацію, ви можете ознайомитися з ПУРБом для басейну вашої річки, зокрема звернувши особливу увагу на Програму заходів за цим посиланням.
У програмі заходів ви можете бачити відповідальних за їх втілення, до яких надалі можна звертатися та закликати активніше працювати у цьому напрямку, шукати фінансування для реалізації даного заходу тощо.
Де шукати інформацію про якість води?
Детальніше
Доступ до інформації про якість води у громаді є комплексним питанням і залежить від того, яке у громади водопостачання – централізоване або децентралізоване.
Якщо централізоване водопостачання, то ви можете запитати дану інформацію у місцевої влади, в управлінні якої знаходиться комунальне підприємство, що забезпечує водопостачання у громаді. Тому ви можете написати звернення до місцевої влади, щоб вона надала Вам інформацію щодо якості води з централізованого водопостачання. Адже до повноважень місцевої влади належить здійснення контролю за якістю питної води (ст. 30 ЗУ “Про місцеве самоврядування”) .
Якщо у вашій громаді немає централізованого водопостачання і ви користуєтесь водою з власної криниці або свердловини, то відповідальність за якість води у криниці/свердловині лежить на вас. Тому ми сподіваємось, що ви систематично перевіряєте воду, яку використовуєте. Якщо ви користуєтесь водою з громадської криниці, то ви можете звернутися до місцевої влади, щоб вона взяла цю громадську криницю на баланс (якщо вона у них не зафіксована) і систематично здійснювала контроль за якістю води.
Хто захищає наші екологічні права та кому скаржитися на порушення?
Різні державні інстанції мають різні сфери відповідальності. І часом ваша скарга може не принести результатів через те, що вона звернена не до тих, хто дійсно може щось зробити. Далі розберемося, які повноваження в різних інстанцій, що мають дбати про захист природи, та як і з якими питаннями до них звертатися.
Державна екологічна інспекція України (ДЕІ)
Детальніше
Центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів – із чинного Положення про Держекоінспекцію.
До Держекоінспекції та її територіальних органів можна подати скаргу на порушення екологічного законодавства. Простіше писати напряму до Центрального апарату Держекоінспекції, і далі вони самі перенаправлять листа до свого відповідального підрозділу. Зробити це можна за електронною адресою info@dei.gov.ua. За 2-3 робочих дні варто проконтролювати розгляд вашої скарги, зателефонувавши за номером (044) 521-20-40), і спитавши чи зареєстрували вони вашу скаргу.
Зразок скарги до ДЕІ щодо лісів (.DOCX)
Зразок скарги до ДЕІ про порушення щодо води (.DOCX)
На жаль, на період воєнного стану ДЕІ не може проводити перевірки суб’єктів господарювання. Зараз під перевірки підпадає лише діяльність органів місцевого самоврядування та органів державної влади.
Державне агентство лісових ресурсів України (ДАЛРУ)
Детальніше
Центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, зокрема здійснює державне управління в галузі ведення лісового і мисливського господарства, а також державного контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства – із Положення про Держлісагентство.
До ДАЛРУ можна надсилати запити на отримання інформації щодо постійних користувачів певних лісів (sprava@forest.gov.ua або i.budzinskyi@forest.gov.ua, телефони для контролю: (044) 235-56-20 та (044) 230-92-71), а також скарги щодо діяльності лісокористувачів (s.korzun@forest.gov.ua – відділ охорони і захисту лісів, (044) 235-49-43, v.symonenko@forest.gov.ua – сектор контролю та звернень громадян, (044) 234-49-43).
Зразок запиту до ДАЛРУ (.DOCX)
Зразок скарги до ДАЛРУ (.DOCX)
Тобто якщо ви бачите рубки в лісі, то від ДАЛРУ ви можете дізнатися, хто цим лісом управляє, а також поскаржитися на їх дії чи бездіяльність.
Департамент Безпеки Державного підприємства «Ліси України»
Детальніше
Структурний підрозділ цього підприємства, основними завданнями якого є: проведення внутрішнього контролю за законністю здійснюваних фінансових операцій, проведення перевірок фінансово-господарської діяльності філій Підприємства та перевірка організації роботи щодо недопущення незаконних рубок лісу – із чинного положення про Департамент безпеки ДП «Ліси України».
Цей департамент розглядає скарги щодо незаконних рубок лісу, які надходять на адресу: pravda@e-forest.gov.ua (скарга може бути у тому ж вигляді, що і до Держлісагентства, лише з іншим адресатом. Тут так само варто описати проблему і вказати ваші контактні дані та де саме ви зафіксували потенційні порушення). Якщо ви помітили незаконні рубки в лісі, то можна одразу зателефонувати на безкоштовну пряму лінію: 0 800-33-41-05.
Також до ДП «Ліси України» можна надсилати запити, аналогічні за структурою запитам до Держлісагентства, використовуючи для цього електронну адресу: info@e-forest.gov.ua (контактний телефон +38044 333 68 60).
Однак, цей варіант варто розглядати як запасний, оскільки ризик відмови чи відписки є вищим, ніж у разі звернення до ДАЛРУ.
Національна поліція України
Детальніше
Центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку – ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію України».
До поліції варто звертатись, якщо ви помітили рубку, яка має ознаки незаконної (немає лісорубних стовпців на ділянці, лісоруби відмовились показати лісорубний квиток, або ви помітили будь-які інші порушення законодавства на вирубці).
До поліції варто звертатись, якщо ви помітили забруднення, що підприємство чи особа зливає щось небезпечне до водних об’єктів. Зокрема, якщо порушення відбувається прямо перед вами, то варто якнайшвидше зателефонувати до поліції і викликати їх для фіксації порушення.
Якщо порушення відбувається прямо перед вами, то варто якнайшвидше зателефонувати до поліції і викликати їх для фіксації порушення. Скоріш за все, вам доведеться вийти до однієї із доріг загального користування, зачекати на поліцейських і показати дорогу до ділянки, де відбувається порушення. Винятком може бути ситуація, коли порушення відбувається біля якогось об’єкта, який позначений на загальнодоступних картах (наприклад, Google maps) і може слугувати орієнтиром.
Якщо ви виявили порушення після того, як виконавці вже покинули місце, то доцільніше поїхати до найближчого відділку поліції і написати там заяву. Зразок заяви вам мають надати у відділку. При цьому важливо наполягати на реєстрації справи у Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР) та обов’язково отримати номер кримінального провадження.
Державне бюро розслідувань
Детальніше
Державний правоохоронний орган, на який покладаються завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування злочинів, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про державну службу», особами, посади яких віднесено до першої – третьої категорій посад державної служби, суддями та працівниками правоохоронних органів – із ст. 1 та 5 Закону України «Про державне бюро розслідувань». Підслідність ДБР поширюється на працівників лісгоспів, оскільки вони мають статус працівників правоохоронного органу (лісової охорони).
До ДБР можна писати скарги на бездіяльність представників поліції щодо наданих вами доказів (потенційно) незаконної рубки. Саме для цього важливо мати номер кримінального провадження, за яким слідчі ДБР зможуть перевірити стан його розгляду, оскільки доступ до ЄРДР мають лише правоохоронці. Також до ДБР можна звертатись, якщо у вас є докази причетності працівників лісгоспу до незаконних рубок.
Після опрацювання вашої скарги, хтось зі слідчих ДБР захоче з вами поспілкуватись детальніше і опитати вас в якості свідка. Це може бути по телефону, або слідчий ДБР зустрінеться із вами наживо.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба)
Детальніше
Центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, санітарного законодавства*, санітарного та епідемічного благополуччя** населення, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу тощо – із положення про Держпродспоживслужбу.
* санітарне законодавство – сукупність нормативно-правових актів, що регулюють суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, встановлюють державні медико-санітарні правила, медико-санітарні нормативи та медико-санітарні регламенти, які є обов’язковими для виконання всіма учасниками правовідносин незалежно від правового статусу;
** санітарно-епідемічне благополуччя населення – стан здоров’я населення та середовища життєдіяльності людини, за якого показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарним законодавством.
До Держпродспоживслужби можна надсилати скарги щодо діяльності підприємств агропромислового комплексу за електронною поштою econsumer-info@dpss.gov.ua або подати електронне звернення. Телефони для контакту: (044)364-77-80; (050) 230-04-28; (044)-279-79-89.
Звернення можуть стосуватися, наприклад, додержання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів.
Зразок скарги Держпродспоживслужба (.DOCX)
Державне агентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм (Держрибагентство)
Детальніше
Центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, здійснює державний нагляд (контроль) у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів – із положення про Держрибагентство.
До Держрибагентства можна надсилати звернення щодо виявлення масового мору риби за електронною поштою darg@darg.gov.ua або через безкоштовну «гарячу лінію» Держрибагенства 0 (800) 50-52-50. Але у випадках, наприклад, мору риби, варто писати не лише на Держрибагентство, а й повідомити Держекоінспекцію та Держпродспоживслужбу, щоб вони могли діяти у межах своїх повноважень.
Зразок скарги Держрибагентство (.DOCX)
Державне агентство водних ресурсів (Держводагентство)
Детальніше
Центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Відповідно до ч. 3 Положення про Держводагентство, орган виконує такі завдання як: (1) видає та анулює дозволи на спеціальне водокористування, (2) аналізує та узагальнює звіти водокористувачів щодо використання водних ресурсів, перевіряє їх достовірність; (3) проводить моніторинг якості вод водних об’єктів тощо.
До цього органу Ви можете звернутися для отримання інформації, наприклад, щодо наявності дозволів спецводокористування або звітів водокористувачів; або ж для інформування органу щодо порушення вимоги дозволу спецводокористування, яке зафіксувала ДЕІ.
Форму звернення прохання можна надсилати на електронну пошту davr@davr.gov.ua
Зразок запиту Держводагентство (.DOCX)
Уповноважений ВРУ з прав людини та його представники
Детальніше
Уповноважений ВРУ з прав людини здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, що регулюється ЗУ “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”.
Метою парламентського контролю є (1) захист прав і свобод людини і громадянина, проголошених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами України; (2) запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню тощо відповідно до ст. 3 вище згаданого ЗУ.
Відповідно до ст. 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Тому якщо ваше право було порушено і ви випробували усі шляхи для захисту своїх прав, але нічого не змінюється, то можна залучити додатковий інструмент привернення уваги до проблеми через представників Уповноваженого.
Представники Уповноваженого у межах своїх повноважень можуть надіслати листи-запити для отримання оновленої інформації та у разі виявлення порушень, реагувати на них.
Звернення можна відправити на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua. Крім того, з метою здійснення моніторингу, реагування на порушення прав і свобод людини і громадянина можна зателефонувати на гарячу лінію Уповноваженого ВРУ з прав людини 0-800-501-720 та до Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини 044-299-74-08.
Зразок звернення до Уповноваженого ВРУ (.DOCX)
А якщо діяти разом, можна зробити ще більше:
Підписуйся на соцмережі та поштову розсилку і дізнавайся більше про нашу діяльність.
Стань волонтером Екодії – зможеш бути частиною спільноти змінотворців.
Підтримай нас фінансово – завдяки твоєму внеску знання про екологію досягнуть кожного жителя країни, і ми зможемо більш системно діяти на захист навколишнього середовища і можливості людей захищати своє право на чисте довкілля.
Матеріал підготовано в межах проєкту «Посилення транснаціональної громадської мережі Ekonet по захисту клімату і довкілля», що здійснюється за фінансової підтримки фонду Bread for the World через Austausch e.V.