Незабаром — одне з головних свят року для українців. Як його відзначити екологічно, з мінімальною шкодою для довкілля, радять експертки Екодії.
Прибирання дому без забруднення довкілля
Перед найважливішим днем Великодніх свят потрібно чимало приготувань – зокрема і прибирання домівки. Та у прагненні очистити дім ненароком можна забруднити довкілля. Тож якщо надумаєте викидати речі, розгляньте спочатку варіант дати їм друге життя: наприклад, віддати на благодійнісь одяг, книги чи предмети побуту у гарному стані. А те, що підлягає переробці, краще здати у пункт прийому вторсировини, щоб вони могли стати матеріалом для чогось нового.
Важливо також приділяти увагу засобам, які ви використовуєте для прибирання. Часто пральні порошки чи мийні засоби містять шкідливі речовини (фосфати), що через каналізацію потрапляють до водойм і врешті забруднюють їх і навіть можуть спричиняти цвітіння. Тож обираючи їх, віддавайте перевагу безфосфатним. А багато магазинних засобів узагалі можна замінити на домашні із менш шкідливим складом: до прикладу, для миття вікон без розводів чудово підходить розчин води із оцтом.
Крашанки з натуральними барвниками і без пластикових прикрас
Незмінним атрибутом Великоднього столу є крашанки. Фахівчиня відділу комунікацій Дарія Жданова поділилася бабусиним рецептом, як фарбувати крашанки без використання штучних барвників, та декорувати їх без пластикових обгорток.
- Треба зібрати різноманітні невеликі листочки та квіточки (вони мають бути свіжі, не зів’ялі).
- Ці листочки прикладають до яєць і загортають у капронові колготки (найкраще підійдуть ті, які ви планували викинути), міцно перев’язують ниткою.
- Усе це вариться у цибулинні.
Ось так виглядатимуть ваші крашанки. Для більш яскравих кольорів можна використати інші природні матеріали: наприклад, куркума фарбує яйця в жовтий, чай каркаде – у ніжно-блакитний, буряк – у рожевий.
А от яєчне лушпиння — це чудовий матеріал для компостування. Як правильно перетворювати його та інші органічні відходи на добриво, читайте у матеріалі.
Святковий стіл з меншою шкодою для довкілля і гаманця
Фахівчиня з адаптації до зміни клімату Оксана Омельчук зазначила, що правильним кроком для цього свята буде не готувати багато їжі, адже частина її зіпсується і її доведеться викинути. Хороше рішення для цього – складати список покупок і купувати лише необхідне. Гарною традицією для родини чи зустрічі іншої спільноти може бути зібратися на святкування, де кожен приносить щось із їжі.
Анна Даниляк додала, що варто надавати перевагу веганським чи вегетаріанським стравам. Хто практикує великодні пости, може спробувати надалі урізноманітнювати свій щоденний раціон пісними стравами, якщо не готові повністю відмовитися від продуктів тваринного погодження. Важливо сформувати великодній стіл, наскільки можливо, з продуктів від місцевих фермерів чи з власного городу. Зважаючи на повномасштабну війну, проблеми з доступом до деяких продуктів, та необхідність підтримки малого підприємництва — поради на часі.
Закупи без зайвого пластику – на свята і в будні
Солодощі для пасок варто брати на вагу, а не купувати кольорову присипку в пакетах. Цукати, сухофрукти, навіть власноруч збитий гоголь-моголь (робили таке?) — гарантовано смачніші та корисніші, адже не містять хімічних фарбників.
Замість пакетиків, які потрібні лише для транспортування продуктів з полиці на касу та додому, варто використати екоторбу. Це не лише естетичніше, корисніше, зручніше, а й дешевше з огляду на ціну цих “одноразових” пакетиків. Варто також уникати пластикового пакування куплених продуктів. Пластик від пакування — чи не основне наповнення численних звалищ і смітників. До того ж дуже довго розкладається.
Великодні дні з повагою до всіх
Для багатьох Великдень – це ще й період вшанування пращурів, коли цілі родини збираються поминати померлих близьких. У цей час на кладовищах “розквітають” пластикові квіти, які потім розмітаються вітром та тисячоліттями засмічують довкілля. Тож краще віддати перевагу живим квітам – вони і виглядатимуть краще, і нікому не шкодитимуть.
Ну і наостанок, не дуже очевидна, однак, важлива порада. Вітайте одні одних особисто, при зустрічі або за столом. Утримайтеся від розсилання електронних листів із картинками та вітальних наліпок у месенджерах. За даними Міндовкілля, кожен спам-лист сприяє викиданню в атмосферу приблизно 0,3 грама вуглекислого газу, а щороку інтернет і його допоміжні системи виробляють 900 млн тонн СО2. Це більше, ніж річний обсяг викидів усієї Німеччини! Тож заощаджувати варто і його.
І хай ваші свята будуть мирними, щасливими і дружніми до довкілля!
СЛАВА УКРАЇНІ
ГЕРОЯМ СЛАВА