Громадськість закликає уряд зробити процес підготовки стратегічних документів у сфері енергетики більш прозорим та інклюзивним.
Ми щиро вітаємо Держенергоефективності у підготовці проєкту Національного плану дій з відновлюваної енергетики (ВДЕ) на період до 2030 року. Однак цілі, які були поставлені у проєкті, недостатньо амбітні і не враховують реальний потенціал України у переході на відновлювану енергетику.
У зверненні 28 представників екологічних та енергетичних організацій пропонують:
- встановити ціль досягти частки ВДЕ у кінцевому енергоспоживанні не менше 30% до 2030 року;
- доповнити перелік заходів до Плану розробкою та впровадженням гарантій походження “зеленої” електроенергії, запровадженням корпоративних РРА (прямі договори купівлі-продажу енергії), запровадженням механізму net energy billing (чисте споживання);
- залучити громадськість до розробки Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року та Енергетичної стратегії України до 2050 року.
Звернення підтримали Екодія, Асоціація сонячної енергетики, Коаліція “Енергетичний перехід”, Українська асоціація відновлюваної енергетики, Українська вітроенергетична асоціація та Українська кліматична мережа.
Проголошення амбітної національної цілі у відновлюваній енергетиці є ключовим для виконання зобов’язань в рамках Паризької кліматичної угоди щодо скорочення викидів вуглецю на 65% від рівня 1990 року вже до 2030 року. Ми як держава, яка рухається в напрямку інтеграції в енергетичний ринок Європейського Союзу, маємо також належним чином виконувати свої зобов’язання перед Енергетичним Співтовариством: вдосконалювати енергоефективність та збільшувати частку відновлюваної енергетики в загальному енергобалансі.
Поштовхом до підвищення амбітності планів з ВДЕ має стати і приєднання України до альянсу Powering Past Coal Alliance (PPCA), при вступі до якого 2035 рік був названий кінцевою датою планової відмови від вугілля.
З огляду на це, необхідно розпочати заміщення вугільної генерації новими дружніми до клімату та довкілля потужностями.
Це має сенс не тільки кліматичний, але й економічний. Сонячна та вітрова енергія у 2,5 рази дешевша, ніж отримувана за допомогою спалювання вугілля, та більше ніж у 4 рази дешевша, ніж атомна. Україна має високий потенціал для розвитку сонячної та офшорної вітрової енергетики. А використання систем накопичення енергії та очікувана синхронізація з європейською мережею ENTSO-E прискорить “зелену” енергетичну трансформацію України.
Більше у тексті звернення:
Відповіді на звернення:
Відповідь Міністерства енергетики України (PDF)
Відповідь Держагентства з енергоефективності та енергозбереження України (PDF)