ГО “Екодія” та Коаліція ГО та муніципалітетів «Енергетичний перехід» у партнерстві із Громадською спілкою «Асоціація сонячної енергетики України» звернулися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з пропозиціями щодо спрощення форм звітності для малих сонячних електростанцій.
Робота у цьому напрямку розпочалась після публікації експертного аналізу «Малі учасники ВДЕ-ринку в Україні. Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт», що був проведений минулого року та виявив такі особливості розвитку сектору:
- мала генерація з відновлювальних джерел становить лише 2,5% від усіх встановлених потужностей ВДЕ в країні;
- за параметром встановленої потужності малі комерційні учасники ВДЕ-ринку генерують енергію в 3 рази меншу, ніж домогосподарства, які забезпечують лише власні потреби в енергії;
- найпопулярнішою технологією малої генерації є фотовольтаїчні сонячні електростанції.
Акцент саме на розвитку малої ВДЕ-генерації зроблений з ряду важливих причин.
По-перше, локальна мала генерація забезпечить більш справедливий енергетичний перехід. А аналітичний центр Agora Energiewende вважає розподілені енергетичні ресурси «ключовими для успішного енергетичного переходу».
По-друге, це зменшить потребу у транспортуванні електроенергії з віддалених електростанцій, що працюють на брудному викопному паливі.
І не в останню чергу, важливим аспектом є те, що розвиток малої ВДЕ-генерації формує менш монопольний енергоринок. Бо в такій ситуації енергію можна купувати не лише в олігарха, а й у свого сусіда. Це зберігатиме кошти в громаді, а не у кишенях великого бізнесу.
Для досягнення цих цілей автори дослідження рекомендували полегшити для малих виробників процедуру подання звітності до НРКЕКП, яка наразі однакова для всіх виробників із ВДЕ.
Для того, щоб стимулювати розвиток малої генерації в Україні, перш за все, необхідно підвищити гранулярність енергетичних ринків – тобто зробити так, щоб регулювання та механізми розвитку залежали від потужності об’єкту “зеленої” генерації та його впливу на енергетичну систему. Ічим менший об’єкт, тим менше адміністративних труднощів.
Тож для виконання цієї рекомендації громадськість спільно з бухгалтерами напрацювали пропозиції, як спростити форми звітності та їх інструкції, що затверджені постановою НКРЕКП «Про затвердження форм звітності НКРЕКП для учасників ринку електричної енергії та інструкцій щодо їх заповнення» від 28 лютого 2019 року № 282. Більше про розроблені рекомендації за посиланням.
“Останній Енергопакет ЄС декларує важливість залучення громадян у процес енергетичного переходу. Лише великі компанії не можуть забезпечити справедливий “зелений” перехід. Тому необхідно стимулювати сталий розвиток малої ВДЕ-генерації. Щоб цього досягти, Україна має забезпечити впровадження нових методів розвитку малих ВДЕ-виробників та підвищити гранулярність енергоринку. Саме це ми з партнерами і мали на меті при розробці рекомендацій”, – коментує Анна Богушенко, фахівчиня з питань енергетичної політики ГО “Екодія”.