Прання за розкладом, душ із ліхтариком, прочісування міста в пошуках закладів з генераторами та хоч якимось інтернетом — така нова реальність українського життя під російськими обстрілами. Це додає напруги й без того тривожному життю у воєнній країні. Більше того, тепер нам усім доводиться розбиратися, як працюють енергомережі і звідки береться електрика в наших домівках. Аби пролити трохи світла на цю тему, відповідаємо на найпоширеніші питання про відключення світла.
Чому світло вимикають?
Цілеспрямовані російські атаки з 10 жовтня пошкодили половину енергетичної інфраструктури країни. Постраждали не лише електростанції, що безпосередньо виробляють енергію, а й підстанції, що її розподіляють, та мережі, які її транспортують і не підготовлені до частих відключень. Через це бракує електроенергії, щоб покрити всі потреби українців та українок.
Якщо ж ми з вами почнемо використовувати більше енергії, ніж виробляється, системи захисту електростанцій почнуть від’єднувати нас від мережі автоматично, аби підстанції не перегоріли. Цей процес не надто контрольований і може залишити без світла цілі райони або навіть міста. А на відновлення роботи електромережі можуть піти години, дні або навіть тижні, в залежності від масштабу руйнувань. Тож натомість постачання електрики вимикають контрольовано, аби зменшити потребу і таким чином відновити баланс та уникнути найгірших сценаріїв.
Які бувають відключення?
- Віялові/стабілізаційні, або ж планові відключення. Вони відбуваються за графіком, тривають не довше 4 годин поспіль і потрібні якраз для того, щоб зменшити споживання і не перевантажити систему. Затримки бувають через те, що іноді лінії вмикаються в ручному режимі, і бригаді потрібен час, аби дістатись до об’єкта.
- Екстрені та аварійні відключення відбуваються поза графіком і їх неможливо спрогнозувати. Вони трапляються через пошкодження енергетичних об’єктів чи електромережі, або ж коли споживання сильно зростає. Тобто вони так само потрібні для того, аби уникнути ситуацій, де енергії виробляється недостатньо для всіх потреб і мережа ризикує перевантажитися. Однак застосовують їх у екстрених ситуаціях.
Хто керує парадом відключень?
Компанія «Укренерго», оператор системи передачі України, що виконує функції диспетчерського центру та слідкує за обсягом споживання відповідно до згенерованої електроенергії, віддає команди, які обсяги електроспоживання потрібно зменшити в кожній області країни. Ці вказівки отримують обленерго, які складають графіки і відключають електроенергію відповідно до них. У випадку ж екстрених чи аварійних відключень «Укренерго» дає окрему команду, яку обленерго мають виконати протягом 15 хвилин.
Чому не всі області вимикають, а страждає моє місто?
Як ми вже зазначали, «Укренерго» вираховує, на скільки потрібно скоротити споживання, щоб енергосистема продовжувала працювати. Якщо одне місто споживає більше, ніж інше, то саме з нього і розпочнуть такі обмеження. А от графік та черги, за якими відбуватимуться відключення, кожна область визначає вже самостійно.
Чому графіки не відповідають дійсності?
Цьому може бути багато причин. По-перше, екстрені та аварійні відключення відбуваються поза графіком, тож таке може траплятися через обстріли чи великий стрибок у споживанні. По-друге, якщо на вашій підстанції відключення відбуваються вручну, можливі затримки через людський фактор — як вже зазначалося, бригаді необхідно дістатися до неї і все перемкнути. По-третє, є ще й питання безпеки працівників. Енергетичні об’єкти — одна з головних мішеней російських атак, тож під час повітряних тривог люди покидають їх, що теж може стати причиною затримки.
Та є й інакші ситуації: коли за графіком світла не має бути, а воно навпаки є. Це відбувається, якщо з мережею все в порядку й «Укренерго» дозволяє збільшити споживання в певній області. Тоді енергетики вмикають додаткову лінію і вам може пощастити. Однак в цієї удачі є й інший бік: якщо на радостях споживачі на цій лінії увімкнули всі електроприлади, споживання підскочило й електрики знов бракує, диспетчерам доводиться виправляти ситуацію й відключати інших споживачів. Так ваше несподіване світло може вилитися у не менш несподівану темряву в іншому районі.
Чому у сусіда навпроти є світло, а у мене ні?
Перш за все комусь у даній ситуації дійсно пощастило, їхній будинок заживлений на тій самій лінії, що й об’єкт критичної інфраструктури (підприємства та установи у галузі енергетики, хімічної промисловості, транспорту, банки та фінанси, інформаційні технології та телекомунікації, продовольство, охорона здоров’я, комунальне господарство). Проте, якщо є можливість перемкнути такі житлові будинки на іншу лінію, що вимикається, енергетики це роблять. В деяких ситуаціях через технічні показники таке перемикання не можливе і вся відповідальність покладається на ОСББ чи керуючі компанії, які мають робити відключення вручну. Ті ж підприємства, які не входять у перелік критичних, відключаються так само як і житлові будинки. Хоча у нинішній ситуації відключають навіть водоканали через великі обсяги споживання.
Різні графіки відключень у сусідніх будинках чи навіть у різних під’їздах одного будинку можуть бути й через те, що вони під’єднані до різних підстанцій або різні трансформаторів. Крім того, навіть в межах однієї групи є свої черги відключень. Це детально пояснили у Yasno.
А можливо, ваші сусіди використовують електроенергію з альтернативних джерел: генератори, акумулятори, сонячні панелі, джерела безперебійного живлення. Сходіть до них на каву для розвідки.
Коли закінчаться відключення?
Це складне питання абсолютно для всіх. В «Укренерго» прогнозують два сценарії. Перший — якщо рф припинить обстріли, енергетики зможуть відновити стабільну роботу системи за декілька тижнів. Другий — якщо обстріли продовжаться, відключення можуть тривати весь опалювальний сезон.
Як захистити прилади від частих відключень?
Через часті перепади напруги ваші електроприлади ризикують згоріти. Найпростіший крок цього уникнути — вимкнути їх з розетки. Та можна полегшити цей процес завдяки спеціальним приладам:
- реле — механізм , який вчасно відключить прилад від мережі і під’єднає назад, коли вона буде стабільна
- стабілізатор, який буде вирівнювати стрибки напруги
- розумні розетки, на яких можна встановлювати таймер або керувати дистанційно через Wi-Fi.
А щоб не просто захистити прилади, а й підтримати їх роботу навіть під час короткотривалих відключень, можна використовувати джерела безперебійного живлення. Під час відключення цей пристрій переведе на свій акумулятор все навантаження приладів, що під’єднані до мережі.
Чому, коли вимикають електроенергію, можуть бути проблеми з теплопостачанням?
На котельнях також відключають електропостачання, тож якщо там немає генераторів, вони не працюватимуть. Проте, крім котельні, без електропостачання може залишитись тепловий пункт — наступна ланка, яка транспортує тепло до систем опалення.
Куди зникає мобільний зв’язок та інтернет, коли відключають електроенергію?
Базова станція або як ми звикли її називати вишка стільникового зв’язку, також працює від централізованого електроживлення. Без електроенергії повного заряду станції вистачає максимум на 4-5 годин, при цьому заряджається вона цілу добу. Деякі станції оснащені резервними джерелами живлення (генераторами), проте вони не встигають повноцінно зарядити вишку.
Що може бути гірше відключень? Блекаут!
Блекаут — це повне знеструмлення енергетичної системи міста або ж цілої країни. Відновлення роботи енергетичних об’єктів може займати від декількох годин до декількох днів. Голова Укренерго Володимир Кудрицький пояснив те, що відбулося 23 листопада ще не було блекаутом — це була системна аварія, що призвела до відключень електроенергії у всіх регіонах України. Всім здалося, що стався «кінець світу» і ми побачили блекаут, тому що автоматика зупинила роботу блоків атомних станцій, які забезпечували 50% покриття усього виробництва електроенергії. Проте, деякі електростанції все ж працювали, і тому енергетики змогли досить швидко заживити енергетичні об’єкти.
Якщо ми будемо без відповідально ставитися до заощадження електроенергії, без розуміння, що кожна людина робить свій вклад в енергетичну безпеку України, є висока ймовірність, що своїм онукам ми будемо пояснювати про блекаут на власному досвіді.
Як стати енергетично незалежними та невразливими?
Наразі ми всі перебуваємо у важкому становищі, енергетична інфраструктура, яка живить діяльність всієї країни, ледь дихає. ПРОТЕ, ліки є, і ми повинні забезпечити себе ними вже зараз — це розподілена генерація (система виробництва та передачі енергії, від споживачів, що водночас є виробниками електрики та тепла для власних потреб, і мають можливість передавати надлишки виробленої енергії до загальної мережі).
Широке впровадження розподілених систем енерговиробництва знизить вразливість всієї мережі, оскільки розподілені системи можуть забезпечувати громади електроенергією навіть після перебоїв на великих електростанціях або пошкодження систем електропередачі, тому що об’єкт генерації знаходиться в безпосередній близькості до об’єкту споживання, ще кількість та якість електроенергії по дорозі не “губиться”.
Тож, з таким сусідом, час думати про приватні сонячні електростанції, які є саме тим джерелом енергії, яке неможливо повністю знищити ракетами або дронами. У секторі теплопостачання, масовий перехід на розгалужену систему дрібних локальних котелень на відновлюваних джерелах енергії та теплових насосах у центральному опаленні ще ніколи не виглядав настільки необхідно та реалістично.