Результати наукових досліджень та постійних вимірювань  свідчать – із часу початку промислової революції глобальна температура планети зросла майже на 1 °C. Навіть таке, здавалося б, незначне потепління вже призводить до серйозних проблем – зменшується площа льодовиків, підвищується рівень моря, почастішали сильні шторми, торнадо, рясні повені та посухи. Ці зміни торкаються не тільки природи, а і значною мірою впливають на життя, здоров’я та добробут людей у всьому світі.

Збереження нинішніх темпів підвищення концентрації парникових газів може призвести до зростання середньої температури планети до 4,0 °С у 2100 році. В Україні за останні 30 років середня температура зросла на 1.2 С. Якщо країни не будуть вживати термінових дій для скорочення викидів парникових газів, прогнозоване підняття рівня моря може сягнути майже 1 метра, що може призвести до затоплення майже 2 млн га прибережної території України та переселення 75 тис. українців. Водність в Одеській обл за наступні 10 років може знизитись на 50%.

Окрім потепління та підняття рівня моря, зростання концентрації вуглекислого газу в атмосфері Землі призводить до іншої проблеми – закислення океанів. Близько 30% СО2, який виділяється в атмосферу через діяльність людини, поглинається океанами. Поглинання вуглекислого газу океаном відіграє важливу роль у пом’якшенні глобального потепління, але це порушує хімічний баланс карбонатної системи в самому океані. Хоч це питання є слабо вивченим у наших морях, ознаки закислення спостерігаються і в Чорному морі, що може загрожувати риболовлі та добробуту прибережних громад.

>> Спецпроєкт “Вода близько”

Хочете дізнаватися більше про наслідки зміни клімату та можливості протидіяти кризі? Підписуйтеся на нашу розсилку та будьте в курсі усіх новин!

Дізнатись більше про зміну клімату та її наслідки

Матеріали напрямку