Російські обстріли української енергетичної інфраструктури відкрили справжню вразливість нашої енергосистеми. Відновлювана ж енергетика (наприклад, сонячні чи вітрові електростанції) навпаки стала хорошим рішенням у критичних обставинах. Мати власні маленькі джерела енергії виявилося значно надійніше, аніж залежати від великих централізованих станцій.
Аби цей тимчасовий тренд став більш масовим підходом, Екодія спільно з Екоклубом розпочала конкурс проєктів у сфері зеленої енергетики. Ми вирішили підтримати коштами та консультаціями ті громади, які прагнуть розвивати в себе відновлювану енергетику. Далі розповімо про два проєкти, які виграли в нашому конкурсі та яким ми будемо допомагати.
Практично-освітній проєкт від Сумської міської ради
У рамках проєкту Сумська міськрада встановить 7-ми-кіловатну cонячну електростанцію (СЕС) для електричного опалення теплиці, в якій вирощуються екзотичні та червонокнижні рослини. Та крім практичної, проєкт має і просвітницьку мету: популяризувати відновлювані джерела енергії, які допомагають ощадніше використовувати енергоресурси та зменшувати впив на зміну клімату. Проєкт реалізують в рамках амбітного Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату Сумської громади. Це документ, у якому громада визначає, як вона збирається більш стало та дружньо до довкілля і клімату розвивати свою енергетику.
Крім власне встановлення СЕС, Сумська міськрада планує залучати ЗМІ, аби розповідати сумчанам про свої плани у галузях енергетики та збереження клімату. А в подальшому ще й застосовувати набутий досвід у проєктах встановлення СЕС на інших комунальних спорудах.
Розвиток відновлюваної енергетики у Звягелі на Житомирщині
Звягель планує серйозно підходити до відновлюваної енергетики (ВДЕ) та розробити цілу програму із її розвитку. Там планують проаналізувати можливості та напрацювати рішення, аби до 2030-го року забезпечувати щонайменше третину потреб в енергії за рахунок ВДЕ. До прикладу, на чисту енергію мають перейти централізоване опалення та водопостачання в комунальних закладах. Для цього, зокрема, у Звягелі планують підвищити енергоефективність в одній із комунальних будівель та встановити у ній ВДЕ-технології. Цей проєкт стане прикладом для покращення стану інших комунальних будівель громади.
ГО «Екоклуб» спільно з ГО «Екодія» вітає переможців та дякує всім учасникам конкурсу. Якщо ж ви представляєте ГО чи ОМС своєї громади та хочете взяти приклад із Сум та Звягеля, ви ще можете долучитися до конкурсу грантів.
Подати заявку
Конкурс відбувся в рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами», що фінансується Європейським Союзом. Переможців обирала тендерна комісія із представників та представниць Екодії та Екоклубу.
Ця публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. ЇЇ зміст є виключно відповідальністю ГО Екодія і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.