Цього тижня Європейський Парламент розгляне пропозицію Єврокомісії щодо визначення «екологічно сталих» інвестицій в енергетику. Чому туди не мають потрапити газ і атомна промисловість та як це грає на руку кремлю – в нашому матеріалі.
Понад рік тому глави держав та урядів семи країн ЄС виступили на захист атомної енергетики у Європі, закликавши терміново забезпечити рівні умови для розвитку галузі та прирівняти атомну енергетику до низьковуглецевих технологій. У листі, адресованому Єврокомісії, Франція, Польща, Угорщина, Чехія, Румунія, Словаччина та Словенія висловили стурбованість тим, що атомна енергетика не увійшла до так званої таксономії ЄС – переліку економічних видів діяльності, які вважаються сталими з точки зору впливу на довкілля та пріоритетними для спрямування інвестицій задля досягнення кліматичних цілей Євросоюзу. До списку «зелених» технологій увійшли, зокрема, сонячна, вітрова та гідроенергетика. Однак атом та газ досить швидко стали спірним питанням серед європейських парламентарів.
На початку лютого 2022 року Єврокомісія все ж внесла пропозицію включити атомну енергетику та газ до таксономії як «перехідні» технології, що допоможуть країнам ЄС скоротити викиди вуглецю і перейти до кліматичної нейтральності. Проте остаточне рішення щодо ухвалення такої пропозиції та формалізації норм таксономії залишилося за Європарламентом та Європейською радою, які упродовж чотирьох місяців мали ретельно вивчити питання та провести голосування.
Подальшу долю атомної енергетики та газу в таксономії європарламентарі мають вирішити під час пленарної сесії 6 липня. За підсумком попереднього голосування, що відбулося в середині червня у комітетах Європарламенту з навколишнього середовища (ENVI) та з економічних і валютних питань (ECON), більшість депутатів висловилися проти пропозиції Єврокомісії класифікувати атом та газ як «зелені» джерела енергії.
До чого тут кремль?
Доки у стінах Європейського парламенту точились палкі дискусії, численні громадські організації також закликали депутатів європейських держав не допустити включення атомної енергетики та газу до переліку екологічно сталих видів діяльності. Підстави для обурення громадськості не є виключно екологічними. На фоні руйнівної війни росії в України, занепокоєння викликає той факт, що включення атомної енергетики та газу до таксономії ЄС насправді зіграє на руку режиму путіна та фактично допоможе і надалі фінансувати російську військову машину.
У травневому дослідженні Greenpeace France дійшла висновку, що під виглядом роботи над досягненням цілей з кліматичної нейтральності Євросоюзу криється чергове лобіювання російських інтересів.
Попри засуджуючу реакцію щодо дій росії в Україні з боку світових лідерів, запроваджені санкції лишають лазівки для російських енергетичних інтересів. Жоден із попередньо ухвалених пакетів санкцій досі не порушив питання газового ембарго та обмеження співпраці з агресором у атомній галузі. Більше того, Greenpeace France розкриває зв’язки російських енергетичних гігантів з європейськими компаніями і об’єднаннями. Це дозволяло росії роками формувати дієве газове і атомне лобі в ЄС, яке сягнуло найвищих ешелонів влади і здатне впливати на прийняття важливих політичних рішень.
Для прикладу, «Газпром» – російський газовий монополіст та єдиний оператор газотранспортної системи, що забезпечує перекачування газу з росії до країн ЄС, має активне лобі у Брюселі та прямий доступ до кабінетів Європейського парламенту. Саме «Газпром» намагався просунити ідею газу в європейській таксономії через свою німецьку дочірню компанію Gazprom Germania, яка до недавнього часу керувала проєктом газопроводу «Північний потік-2». Більше того, через дочірні компанії інтереси російського газового гіганта були представлені у Брюсселі лобістськими асоціаціями French Independent Association of Electricity and Gas (AFIEG), Gas Infrastructure Europe (GIE), GasNaturally та European Clean Hydrogen Alliance, які фактично за закритими дверима регулярно проводили зустрічі щодо таксономії з європейськими високопосадовцями. У матеріалі, оприлюдненому Greenpeace France, зазначено: лише Gas Infrastructure Europe провела 12 зустрічей високого рівня з представниками Європейської комісії. Останні перемовини відбулися у лютому 2022 року. Тоді ж і була внесена пропозиція Єврокомісією додати газ та атомну енергетику до зеленої таксономії.
Не мирний атом
Російський слід у намірах включити атомну енергетику до переліку «зелених» технологій такий же очевидний, як і у випадку з газом. Держкорпорація «Росатом», яка вже відзначилася своєю присутністю на захоплених окупантами українських АЕС, є одним із лідерів світової атомної промисловості. Численні дочірні компанії, спільні підприємства, партнерство з європейськими енергетичними компаніями, а також залежність окремих країн ЄС від російського ядерного палива та технологій допомогли «Росатому» ще більше зміцнити геополітичну позицію росії.
Франція, лідер європейської атомної галузі, найбільш тісно співпрацює з кремлівською держкорпорацією у різних сферах – від поводження з відпрацьованих ядерним паливом та радіоактивними відходами до спільної розробки технологій. Тож абсолютно закономірно, що 9 з 11 ключових компаній та груп атомної галузі, які активно долучалися до лобіювання атомної енергетики в контексті таксономії ЄС, мали тісні зв’язки з «Росатомом». Крім того, дочірні компанії Rosatom France, Atomenergoprom, AtomEnergoPromSbyt, а також німецька Nukem Technologies активно займалися просуванням російських інтересів і щонайменше двічі зустрічалися з представниками Єврокомісії. Питання таксономії також активно обговорювалося на таких міжнародних платформах як World Nuclear Association (WNA) та European Nuclear Energy Forum (ENEF), членом та учасником яких є безпосередньо «Росатом».
![](https://ecoaction.org.ua/wp-content/uploads/2022/07/rosatom.jpg)
Взаємозв’язки «Росатому» з європейською атомною галуззю* (на основі дослідження Greenpeace France). Від початку вторгнення рф до України деякі компанії призупинили або повністю відмовилися від співпраці
Вочевидь, така активність російських енергетичних гігантів скерована прагненням нових прибутків, а також бажанням утримати лідерську позицію на європейському енергетичному ринку. Згідно з нещодавнім звітом Міжнародного енергетичного агентства (IEA), у 2021 році країни ЄС імпортували 155 млрд м³ російського газу, що становить близько 45% їхнього загального імпорту та майже 40% від загального споживання газу. Загальна вартість минулорічних поставок оцінюється у майже 40 млрд євро. У 2022 році, попри спроби заходу створити потужній економічний тиск на країну-агресорку, ціни на газ невпинно б’ють рекорди, а країни ЄС вперто відмовляються запроваджувати газове ембарго. Тож якщо газ та атомну енергетику буде включено до зеленої таксономії, це дозволить країнам ЄС замінити вугільну генерацію додатковими газовими електростанціями та новими атомними енергоблоками, відкривши нові перспективи для росії.
За оцінками Greenpeace France, внесення атомної енергетики та газу до таксономії ЄС принесе росії близько 4 млрд євро додаткових прибутків від експорту газу до Євросоюзу, а також дозволить «Росатому» вже до 2030 року збільшити портфель закордонних замовлень на будівництво нових АЕС майже на 500 млрд євро.
Тож ситуація парадоксальна. Військові злочини росії в Україні, обстріли та захоплення українських АЕС мали би відвернути світових лідерів від будь-якої співпраці з країною, яка не дотримується чинних міжнародних норм. Однак дискусії у стінах Європарламенту тривають. Пленарне голосування парламенту заплановано на 6 липня. Лишається сподіватись, що абсолютна більшість євродепутатів все ж відхилить пропозицію Європейської Комісії, щоб не лише запобігти поглибленню кліматичної кризи, але й нарешті мінімізувати енергозалежність своїх країн від рф.