Незважаючи на те, що війна продовжується, вже зараз виникла необхідність планувати відновлення країни. Відбудова складатиметься з багатьох кроків і має максимально охоплювати планування на коротко-, середньо- та довгострокову перспективи.
Для того, щоб це забезпечити, уся нова інфраструктура має сприяти відмові від викопного палива, а відновлення міст, сільських територій та їхніх громад має відбуватися з врахуванням соціальних, економічних та екологічних факторів. Саме тому Екодія запропонувала основні принципи для Зеленої післявоєнної відбудови, які б забезпечили сталий розвиток економіки та громад.
На національному рівні уряд України допрацьовує План відновлення України. По суті це комплекс дій, які включають як відновлення критичної інфрастуруктури, так і імплементацію Європейського законодавства, забезпечення енергетичної безпеки тощо. Водночас, важливо розуміти, що найважливішу роль у реалізації завдань Плану відновлення покладено саме на місцевий рівень.
Перед українськими громадами стоїть комплексна задача: забезпечити зелене відновлення України з використанням найкращих доступних технологій та практик, що зробить громади сильними та спроможними. Аби не просто повернутися до попереднього рівня, а зробити громади та життя в них кращими для усіх.
Для того, щоб допомогти місцевим активістам, громадським організаціям та органам місцевої влади, ми підготували Серію тематичних вебінарів про стале зелене післявоєнне відновлення. Вони триватимуть протягом осені 2022-го року. Стежити за анонсами наступних вебінарів можна у Фейсбуці, а зареєструватися, щоб отримувати запрошення на зум-зустрічі – за посиланням.
Записи ж усіх вебінарів, що вже відбулися, ми будемо додавати на цю сторінку.
Вебінар 1. «Зелене відновлення і громади».
На цьому вебінарі говоримо про зелене відновлення й те, як можна відновити свою громаду з використанням найкращих доступних практик.
Вебінар 2. «Адаптація до зміни клімату і зелене відновлення громад».
На другому вебінарі ми більше дізнаємося про те, як громадам адаптуватися до посух, хвиль тепла, підтоплень та інших екстремальних погодних явищ. Все це наслідки зміни клімату, а громади, які постраждали від війни, ще більше вразливі до них.
Вебінар 3. «Зелене відновлення: моніторинг якості атмосферного повітря».
Проговорили основні засади організації моніторингу якості атмосферного повітря, а також приділили окрему увагу технічним аспектам постів моніторингу якості атмосферного повітря: які є виробники постів, їх експлуатацію, технічне обслуговування.
Вебінар 4. «Енергонезалежні багатоповерхівки: реальність чи ні» у рамках серії вебінарів про зелене відновлення».
Обговорюємо державну та місцеву політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель та їх виклики, а також дізналися яка роль ОСББ на шляху до енергоефективності багатоповерхових будинків і які перепони вони долають на практиці.
Вебінар 5. Стан води у громадах: результати моніторингу та як вирішувати виклики на місцевому рівні.
Криниці чи свердловини є основним джерелом води для сільської місцевості. Та часто достатніх даних про якість і безпечність води просто немає. Відсутність інформації про якість води ускладнює вирішення цієї проблеми у громадах.
Екодія разом із експертами дослідила воду у 6 малих ОТГ. На вебінарі ми обговорили результати дослідження і те, як можна покращити стан вод на місцевому рівні на прикладі цих громад.
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.