Коронавірусна криза вплинула на всі сфери нашого життя. Вона змінила, в тому числі, наші міста та підходи до пересування ними. Які уроки можна винести із життя на карантині? Ось поради, розроблені в рамках Європейського тижня сталої мобільності.
- Громадські простори безцінні. Особливо важливим стало те, що міста діють для людей, а не машин. Зміни транспортної політики на користь пішоходів і велосипедистів можливі у відносно короткий час.
- Ми цінуємо працівників, які мають ходити на роботу в карантин – раніше вони були непомітними. Серед них і працівники громадського транспорту, що допомагають нам пересуватися. Оскільки потужність громадського транспорту зараз обмежена, важливо надати пріоритет тим людям, що потребують цього найбільше. Також нам потрібно відновити впевненість у безпеці громадського транспорту, що є критично важливим для сталого і безпечного руху в місті.
- Невидиме стало видимим. Забруднення повітря та шумове забруднення від щоденного трафіку впали до безпрецедентного рівня. Європейці почали насолоджуватися чистішим повітрям, менш шумними громадськими просторами та висловлювати бажання зберегти це й надалі. Що ми можемо зробити, аби забезпечити чистіший і тихіший простір надовше?
- Наш світ рухається дуже швидко, але немає потреби поспішати. Давайте пригальмуємо трохи, встановивши ліміт швидкості 30 км/год або й менше у міських зонах.
- Респіраторне здоров’я та активний спосіб життя важливі, як ніколи. Дослідження показують, що забруднення повітря та ожиріння суттєво підвищують ризики для здоров’я під час захворювання COVID-19. Тому нам потрібні кращі і постійні способи допомогти людям ходити пішки та безпечно їздити на велосипедах у містах. Кожен може спробувати залишатися у формі та займатися спортом, а найкращий тренажерний зал – це ходіння пішки та поїздки велосипедом.
- Робота з дому стала нормальною і можливою для багатьох людей, що знизило переповненість та забруднення від міського трафіку. Деяким працівникам все ж треба їздити на роботу. Працівники та експерти з мобільності мають разом розробити рішення для безпечного відновлення транспорту.
- Діти, що їдуть у школу на машині батьків, посилюють навантаження на трафік. Оскільки це робить більш ризикованим похід до школи для інших дітей, їхні батьки також везуть їх на машині – замкнене коло! Віддалене чи електронне навчання може допомогти зменшити такі поїздки, але нам потрібні й інші, сталіші опції добирання до школи.
- Цифрові методології – ключ до ефективного використання транспортних систем, і вони мають працювати для всіх. Багато років експерти з мобільності обговорюють MaaS (Mobility as a Service, мобільність як послуга) з метою промоції мультимодального підходу. Застосунки надають інформацію про менш завантажені маршрути у режимі реального часу, або маршрути пішки замість пересадки на кілька автобусів. Цифрова освіта та доступність необхідні для застосування цих можливостей.
- Онлайн-покупуки стали одним з рішень карантину, а як щодо доставки? Пам’ятаймо про потенціал карго-велосипедів, аби наблизити викиди до нуля.
- Певні групи людей менш захищені, ніж інші. Будуймо міста з безбар’єрним транспортом, бо місто, що є доступним для людей у візках, – це місто, доступне для кожного.
Джерело інформації – Європейський тиждень сталої мобільності.