Наслідки зміни клімату відчувають усі країни світу і з кожним роком вплив буде все більший. Щоб запобігти погіршенню кризи та підготуватися до ймовірних ризиків, країнам варто об’єднуватися та обмінюватися успішним досвідом. Сьогодні розкажемо про дві світові мережі та одну українську платформу міст, які об’єднують населені пункти задля амбітних дій із пом’якшення та адаптації до зміни клімату.
С40
C40 – це глобальна мережа, яка об’єднує 97 найбільших міст світу, таких як Нью-Йорк, Стокгольм, Барселона, Бангкок, для ефективної співпраці, обміну знаннями та досягнення найамбітніших цілей Паризької кліматичної угоди на місцевому рівні.
Мережі в мережі
С40 працює в різних напрямках та секторах: адаптація до зміни клімату; енергетика та будівлі; якість повітря; транспорт та містобудування; відходи; вода та їжа. Для того, щоб міста ефективніше працювали в цих напрямках, С40 має 16 тематичних мереж.
70% міст запровадили нові кращі або амбітніші кліматичні заходи в результаті участі в мережах С40.
Для досягнення цілей використовується такий підхід:
- Зв’язок міст по всьому світу між собою
- Надихання на інновації, демонструючи нові ідеї та рішення
- Консультування представників міст на основі досвіду подібних проєктів та політик
- Вплив на національні та міжнародні політичні програми
Дослідження та планування
Окрім співпраці та об’єднання міст, мережа С40 створює дослідження, в яких аналізує ключові тенденції, визначає можливості для подальших дій та допомагає обирати пріоритетні напрямки роботи.
На сайті С40 можна знайти приклади проєктів, які виконуються у країнах по всьому світу: від управління дощовою водою в Гонконгу до оновленої стратегії з адаптації Мельбурну. Для більш зручного використання можна сортувати дані за напрямками, країнами.
Фінансування проектів у містах
Програма з фінансування С40 стала лауреатом премії від ООН за глобальні заходи із боротьби зі зміною клімату. Фонд фінансування міст C40 підтримує розвиток нової зеленої інфраструктури у містах по всьому світу. Вже 20 міст із 17 країн отримали кошти на проєкти, пов’язані з транспортом, енергетикою та адаптацією до зміни клімату.
Наприклад, в місті Дакар, Африка, фінансується проєкт, який має запобігати повеням, які спричинені сильними короткочасними опадами.
За допомогою мереж міста мають змогу консультуватися та дізнаватися про успіхи одні одних, проблеми у реалізації кліматичних планів, ділитися своїми рішеннями та надихати однодумців працювати разом для кращого майбутнього. Оскільки зміна клімату зачіпає всі країни світу, тільки об’єднавшись країни досягнуть ефективних результатів.
Угода мерів – Схід
Угода мерів – це всесвітній рух, який об’єднує тисячі місцевих органів влади, які добровільно взяли на себе кліматичні та енергетичні зобов’язання. Вони також розробляють спільний підхід до пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до них.
Вже 181 населений пункт України підписали Угоду мерів та активно рухаються до її виконання. На сайті можна подивитися цілі, які поставили собі населені пункти, та статус їх виконання. Також 7 міст підписантів Угоди мерів заявили про ціль перейти на 100% ВДЕ до 2050 року, це Житомир, Чортків, Львів, Кам’янець-Подільський, Полтава, Тростянець та Баранівка.
Міста-підписанти Угоди подають свої Плани дій зі сталого енергетичного розвитку (“ПДСЕР”), в яких розписані дії та зобов’язання населеного пункту зі зменшення викидів СО2 щонайменше на 30% до 2030 року у порівнянні із рівнями викидів від базового року. Раз на 2 роки подається звіт із виконання Плану для його оцінки. Також міста досліджують власну вразливість до зміни клімату і створюють свої проєкти з адаптації.
Церемонія підписання Угоди мерів у Чернівцях
Кожного року представники Угоди мерів організовують Європейський тиждень сталої енергії, мета якого об’єднати державні органи, приватні компанії, неурядові організації та споживачів для просування ініціатив з енергозбереження та популяризації відновлюваних джерел енергії. Крім того, існує програма обміну знаннями City2City. Завдяки їй міста можуть переймати досвід одні одних напряму.
Підписанти Угоди мерів втілюють практичні проєкти у своїх містах. Наприклад, у Моршині у 2016-2018 роках у під’їздах 11 будинків замінили електричні лампи на енергозбережні, що дозволяє економити гроші та енергію. А в Малині в 2020-2024 роках планують створити систему оповіщення про спеку і місцевий план з адаптації до зміни клімату.
Платформа сталого розвитку вугільних міст
21 травня 2019 року міські голови шахтарських міст Донецької області, три громадські організації з регіону та Донецька торгово-промислова палата уклали Меморандум про партнерство і створення Платформи сталого розвитку. Наразі у Платформі беруть участь 7 міст – Вугледар, Добропілля, Покровськ, Мирноград, Новогродівка, Селидове і Торецьк.
Метою об’єднання є підготовка, розроблення та реалізація спільного бачення трансформації шахтарського регіону.
Учасники Платформи сталого розвитку активно вивчають світові тенденції в галузі енергетичного переходу, зокрема, в рамках обміну з німецькими вугільними містами та на зустрічах з Платформою вугільних регіонів Європи (Брюссель), в якій беруть участь більш ніж 350 представників з усього континенту.
Представники Платформи сталого розвитку Донеччини заручилася підтримкою керівництва шахтарських міст Німеччини
Як наслідок, наразі міста Платформи розробляють спільні проєкти з реформування освітніх програм та місцевих закладів освіти, зі встановлення та використання об’єктів відновлюваних джерел енергії на муніципальних будівлях та проєкти повторного використання шахтної води. За підтримки міжнародних партнерів цього року також розпочався процес створення спільної стратегії економічної трансформації вугільних міст Донеччини, що входять до складу Платформи.
***
За допомогою мереж міста мають змогу консультуватися та дізнаватися про успіхи одні одних, проблеми у реалізації кліматичних планів, ділитися своїми рішеннями та надихати однодумців працювати разом для кращого майбутнього. Оскільки зміна клімату зачіпає всі країни світу, тільки об’єднавшись країни досягають ефективних результатів.