25 листопада Міністр енергетики та охорони довкілля України Олексій Оржель оголосив, що український уряд планує розробити бачення “зеленого” енергетичного переходу. Свої наміри Міністерство також підтвердило перед міжнародною спільнотою на кліматичних переговорах COP25 в Мадриді. Розробка та представлення такої візії – це перший крок до прийняття державної цілі з переходу на відновлювану енергетику та визначення кінцевого терміну-орієнтиру, до якого цей процес має завершитися. Разом з тим, 65% українців підтримують негайний перехід на альтернативні джерела енергії. 14 тисяч українців та українок підписали звернення про перехід на 100% ВДЕ.
Що це означає для України?
Оголошення про “зелений” енергетичний перехід має означати відмову від потужностей на викопному паливі та їх заміщення новими станціями на відновлюваних джерелах. Це сприятиме енергонезалежності, економічній та енергетичній безпеці, покращенню якості повітря, водойм та грунтів, які забруднюються вугільними станціями, та, як наслідок, поліпшенню здоров’я українців та українок. Крім того, завдяки переходу на чисту енергію з’являться додаткові робочі місця в “зеленому” секторі та суміжних галузях, більш сучасна інфраструктура, розвиватимуться громади на місцях, зменшаться витрати держави за рахунок зменшення закупівлі палива, скоротиться потреба в енергоресурсах та заощаджуватимуться кошти завдяки заходам з енергоефективності та енергозбереження.
Також проголошення амбітної національної цілі є принциповим для виконання зобов’язань Паризької кліматичної угоди щодо суттєвого скорочення викидів парникових газів та руху в бік нульових викидів. Також ми як держава, яка хоче інтегруватися в енергетичний ринок Європейського Союзу, маємо виконувати зобов’язання перед Енергетичним Співтовариством: пріоритетизувати енергоефективність та збільшувати частку відновлюваної енергетики в загальному енергобалансі (11 % до 2020 року, мінімум 25% до 2035 року).
Більш детально про переваги переходу на відновлювану енергетику можна ознайомитися в публікації Відновлювана енергетика для українців: що може зробити політик.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, 068 119 31 03
okhmarna@ecoact.org.ua