Екологічні хмарочоси або що можна зробити у дворі багатоповерхівки разом із активною дворовою спільнотою чи ОСББ
Вийшли з під’їзду та одразу відчули на шкірі промені палючого сонця? Ваш двір потерпає від дощових калюж, сирість переходить на стіни будинку, а потім і вам у квартиру? Набридли сумні сірі стіни будинку чи непристойні написи від вандалів?
Ми підібрали для вас 5 рішень, що допоможуть зробити ваш будинок та двір більш комфортними для життя, дружніми до довкілля, а головне — не дозволять у спекотну погоду підсмажитися на сонці, як яєчня на пательні!
Живопліт або жива огорожа
Просте у створенні та невибагливе у догляді природоорієнтоване рішення. Шукайте натхнення за посиланням у Pinterest #hedge
Живопліт — щільна вузька смуга кущів або дерев, що слугують парканом. Це природна огорожа, що допомагає загородити та розподілити на території різноманітні об’єкти, захистити від вітру, пилу або міського шуму.
Також живплоти щонайменше вполовину знижують вміст твердих часток у повітрі, що шкодять дихальній системі людини. Можуть слугувати своєрідними «зеленими коридорами» між будинками та дорогами, підтримують біорізноманіття.
Живопліт, висаджений у дворі вашої багатоповерхівки, допоможе розділити простір і відділити, наприклад, дитячий майданчик від дороги чи зони відпочинку. Він також зменшить рівень шуму та пилу від автівок. Це економічно вигідна альтернатива звичайним огорожам. Вони невибагливі в догляді й слугують окрасою території замість звичних бетонних, металевих або цегляних конструкцій.
Дощовий садок або клумба
Естетичне та корисне природоорієнтоване рішення для місць, які регулярно підтоплює. Шукайте натхнення за посиланням у Pinterest #rain_garden
Дощові садки — це своєрідні заглиблені клумби зі спеціальною дренажною системою. Вони здатні поглинати до 90% води, що потрапляє на їхню поверхню, тобто допомагають уникати локальних підтоплень. Окрім того, у період посухи накопичена дощова вода живить рослини, що ростуть поруч. Здорові рослини, в свою чергу, очищують та зволожують повітря та підтримують біорізноманіття у міському просторі.
Якщо біля під’їзду повсякчас виникають калюжі, сирість від них може переходити на ваш будинок і навіть квартиру. Зарадити цьому можуть дощові клумби, які вбирають зайву вологу та навіть в період інтенсивних дощів допомагають боротися з локальним затопленням.
І це не тільки практичне, а ще й естетичне рішення. Рослинні композиції яскраво та незвично виглядають, що покращує настрій та навіть самопочуття.
Пергола (дідусева виноградна альтанка)
Знайоме та легке у створені природоорієнтоване рішення для приємного літнього відпочинку. Шукайте натхнення за посиланням у Pinterest #green_pergola
Зелена пергола — дерев’яна або металева конструкція у формі продовгуватої арки, обплетена в’юнкою рослиною, що утворює природний затінок. Сама ж рослина додатково очищує і зволожує повітря.
За допомогою перголи можна вдало прикрасити ваш двір та створити ще одну зону для відпочинку. Бо такі зелені альтанки просто створені для того, аби щиро насолоджуватися спілкуванням з близькими, при цьому зовсім не страждаючи від літньої спеки.
Зелена стіна або фасад
Рішення для охолодження будинку, яке стане ще й чудовою фотозоною. Шукайте натхнення за посиланням у Pinterest #green_wall
Ви точно зустрічали будинок, по стіні якого розлого розрісся виноград. Це і називають зеленою стіною або ж фасадом — частково або повністю покриті рослинністю стіни будівель чи елементи огорож.
Це природоорієнтоване рішення особливо допомагає там, де недостатньо місця для дерев. Наприклад, сусід Микола мріє про клумбу, але реалії подвір’я не дозволяють її виростити. Тож зелена стіна не лише здійснить його мрію, а й допоможе іншим мешканкам та мешканцям його будинку. Вона очищуватиме повітря від пилу та шкідливих речовин, поглинатиме сонячне тепло та активніше випаровуватиме вологу, завдяки чому охолоджуватиме приміщення й заощаджуватиме енергоресурси.
Іще одна користь зелених стін полягає в тому, що щільно розміщенні рослини на будівлі покращують рівень шумоізоляції, поглинаючи частину вуличних звуків. А якщо зелені стіни формувати з квітучих рослин, то це буде не тільки красиво, а ще й привабливо для комах-запилювачів, що допоможе покращити локальне біорізноманіття.
До того ж це рішення ще й покращить зовнішній вигляд будівлі — такий фасад слугуватиме за справжнісінький артоб’єкт!
Простір біорізноманіття (будиночки для комах або звіряток)
Рішення, що допоможе принести трохи більше природи у життя вашого двору. Шукайте натхнення за посиланням у Pinterest #biodiversity_area #insect_hotel #hedgehog_house #nest_box
Усі пам’ятають, як у школі робили шпаківні або годівнички? Пропонуємо і зараз доєднатися до створення будиночків для комах або звіряток.
Простір біорізноманіття в місті — це ділянка, відведена спеціально для життя та розвитку флори та фауни. В таких просторах додатково можна встановлювати спеціальні будиночки для представників фауни, наприклад, птахівниці.
Біорізноманіття в містах допомагає підтримувати мікроклімат, очищувати повітря, регулювати кількість шкідників тощо. Комахи запилюють велику кількість видів декоративних квіток. Птахи регулюють кількість комах-шкідників, наповнюють міський простір своїм співом і покращують настрій. Природний компонент робить міський простір більш живим, здоровим та комфортним для людей.
Будиночки для тварин у таких просторах можуть слугувати елементом ландшафтного дизайну, а їх створення — розвагою для місцевих дітей чи навіть спільним заняттям для дорослих, аби зміцнити стосунки у громаді. Тож якщо у вашому дворі достатньо місця, подумайте з сусідами, чи не варто виділити хоча б його частину для куточку біорізноманіття?
Ці 5 прикладів — лише частина природоорієнтованих рішень, які допоможуть зробити життя у вашій багатоповерхівці трохи приємнішим. Дізнатися більше про них та дослідити інші можливості додати трохи більше природи у своє життя, можна тут.
Авторка тексту: волонтерка Екодії Катерина Волосевич.
Матеріали підготовано в рамках Проекту Посилення громадської мережі EkoNet по захисту клімату і довкілля в Східній Європі та Центральній Азії», який фінансується Хлібом для світу