У своїй роботі Екодія фокусується на системних змінах на державному рівні. Однак не менш важливо, аби довкілля було пріоритетом не лише на національному рівні, а й у локальних спільнотах. Тож ми радо співпрацюємо із активістами та активістками із різних куточків України та за можливості підтримуємо локальні екологічні проєкти.
Минулого року ми провели конкурс міні-грантів, в рамках якого обрали 4 громадські організації. Вони отримали від нас фінансування на проєкти у різних громадах, спрямовані на їх зелене відновлення із врахуванням адаптації до зміни клімату. До кінця квітня ці ГО допомагатимуть стати екологічнішими Сумам, Запоріжжю, Люботину, а також трьом об’єднаним територіальним громадам на Київщині, Донеччині та Харківщині. А над чим саме вони працюють, розкажемо далі.
ГО “Центр громадських та медійних ініціатив” надаватиме рекомендації із зеленого відновлення Люботина
Місто Люботин за 24 кілометри від Харкова з початку повномасштабного наступу неодноразово потерпало від обстрілів. Росіяни зруйнували тут приватні будинки, пошкодили навчальні заклади, тож місцевій громаді необхідно подбати про відбудову зруйнованого. “Центр громадських та медійних ініціатив” прагне допомогти їй не просто відновити старе, а зробити це ще й з користю для міста.

Зараз в Люботині працюють над рекомендаціями до зеленого відновлення, а ще раніше місто доєдналося до ініціативи Zero Waste. На фото – встановлення громадського компостера у місті
Спільно з експертами вони налагодили контакт із місцевою владою, проаналізували стан поводження з відходами, заповідного фонду тощо і навіть оглянули інфраструктуру та типові будівлі міста. Аналітична робота триває і далі – і все це для того, аби підготувати найбільш доречні саме для цієї громади рекомендації.
За планом “Центру громадських та медійних ініціатив”, серед екологічних заходів, які знадобляться місту для підвищення стійкості до зміни клімату, має бути енергоефективність та децентралізована відновлювана енергетика, зменшення кількості відходів та компостування, природоорієнтовані рішення, збір та використання дощової води. Тож після всієї підготовчої роботи та аналізу, організація підготує відповідні рекомендації та передасть їх місцевій владі.
Зелене відновлення Запоріжжя із ГО “Екосенс”
Запорізька ГО “Екосенс” так само спрямувала зусилля на відбудову своєї громади більш стійкою до екологічних викликів, однак пішла іншим шляхом. З початку свого проєкту вона активно спілкується із представниками місцевої влади, ОСББ, активістами та медіа міста й області, просуваючи ідею зеленого відновлення серед усіх зацікавлених сторін.
“Екосенс” також розробив сайт про зелене відновлення міста, де ділиться новинами, корисними матеріалами із цієї теми, порадами та рекомендаціями. Там можна дізнатися про всі чинні плани міста у цій галузі, ситуацію із малими сонячними електростанціями в області чи стан Каховського водосховища, з якого отримує воду уся область.

Сайт vidnova.info – створений ГО Екосенс про зелене відновлення міста Запоріжжя
Запоріжжя вже працює над планами свого зеленого відновлення й “Екосенс” активно долучається до процесу. Спільно з незалежними експертами з енергоменеджменту, адаптації до зміни клімату, екологічної безпеки ГО так само готує рекомендації, які місцева влада має врахувати у цих планах.
План адаптації Сум до зміни клімату від ГО “Еколтава”
Суми – ще одне місто, що потерпало від російської агресії – попри всі негаразди націлене на власний розвиток, а “Еколтава” активно йому в цьому допомагає. Раніше ця ГО досліджувала План дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) міста й підготувала рекомендації, як його покращити, які місто планує впровадити. Тепер же цей дует планує додати до ПДЕСР ще й К –клімат.
У своєму проєкті спільно з експертами “Еколтава” планує оцінити вразливість Сумської громади до зміни клімату. Це ґрунтовна робота, необхідна аби зрозуміти потенційні ризики і підготуватися до них заздалегідь. Досліджуватимуть клімат та демографічну ситуацію, якість повітря та води, зелені зони, надзвичайні ситуації природного походження, які тут трапляються. Акцент у цій роботі “Еколтава” планує робити на інфраструктурі та водних ресурсах.
Визначивши вразливі точки, на які варто звернути увагу, легше планувати майбутнє. Тож звіт про свою роботу “Еколтава” передасть місцевій владі, яка враховуватиме результати в роботі над Планом дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату Сумської міської територіальної громади до 2050 року.
Природоорієнтовані рішення для трьох громад від Української природохоронної групи (УПГ)
Аби допомогти адаптуватися до кліматичних змін та викликів, пов’язаних з війною, в рамках міні-гранту від Екодії УПГ напрацьовує природоорієнтовані рішення аж для трьох громад. У кожної з них свої актуальні проблеми. У Білогородській ОТГ, що поблизу Києва, роблять акцент на рекреації та заповіданні. Мирноградська ОТГ, що на Донеччині, турбується про якість води у шахтних відстійниках. Краснокутська громада Харківщини хоче переосмислити значення лісосмуг для фільтрації води та збереження ґрунтів від ерозії.

Фото із дрона, Краснокутщина. Автор : Артур Койчуренко
Разом УПГ та громади прямують до того, аби екосистемні послуги, які були втрачені через війну, були компенсовані в результаті змін підходів до природокористування. Також організація поставила собі за мету перестрахувати громади, які постраждали через війну, від швидких, шкідливих для природи, але часто важливих для відбудови країни рішень. Наприклад, коли людям терміново потрібні дрова чи дошки для фортифікаційних споруд, часто вони їх отримують коштом “нічийних” лісосмуг.
Наразі УПГ вже визначила пріоритети зі своїми громадами та запросили експертів, спільно з якими шукають найбільш ефективні та найменш витратні рішення для їхніх потреб.
Якщо вас зацікавив котрийсь із проєктів, стежити за його перебігом можна на сторінках цих ГО у соцмережах. А якщо ви також маєте ідеї “зелених” проєктів та хочете попрацювати з Екодією, у нас є для вас іще одна можливість. Спільно з ГО “Екоклуб ми проводимо конкурс грантів на проєкти зеленої енергетики для представників ГО та ОМС.
Детальніше про конкурс
Проєкти реалізуються за фінансової підтримки Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ). Погляди, наведені в цьому документі, є позицією авторів і не обов’язково мають трактуватися як офіційна думка донорів.