Чому екологічне волонтерство таке популярне? Та які є можливості для волонтерства в Екодії і не тільки?
Зазвичай, при згадці екологічного волонтерства у більшості на думку спадають масові прибирання та висадки дерев. Та насправді це лише маленька частина різноманітних можливостей для захисту довкілля. Разом з Українською Волонтерською Службою ми створили підбірку різних напрямків екологічного волонтерства, в якій кожен і кожна точно знайдуть собі справу для душі. Поїхали!
Моніторинг якості води
Влітку 2021 року Екодія вирушила в свою першу Експедицію “У пошуках чистої води”. Разом з волонтерами наша команда поїхала в 10 сільських громад України, щоб перевірити якість води в криницях, свердловинах та інших водоймах. Волонтери разом з експертами та експертками перевіряють воду за допомогою спеціального обладнання. Також учасники-волонтери на виїздах допомагають зі створенням фото та відео матеріалів.
“Експедиція — це можливість відкривати світ. Ми поспілкувалися з місцевими, побачили, як вони живуть, що їм болить. Вони кажуть: “ну наче заліза багато у воді, смердить, але що ми можемо зробити?”. І коли я знаю, що можу принаймні спробувати їм допомогти, це мене надихає.
Але не без труднощів, звісно. Складно підлаштувати робочий графік. Виїзди виснажують емоційно і фізично, але лягаючи вночі в ліжко я розумію, що цей день був наповнений користю. Це надихає на подальші дії.” — Олександра Неклеса, волонтерка ГО “Екодія”.
Часом буває необхідно перевірити якість води в громаді, але приїхати особисто у команди Екодії нема змоги. У таких випадках допомагають волонтери на місцях, які самостійно беруть проби води та надсилають їх нам або проводять тести самостійно, якщо мають необхідні реагенти.
Моніторинг дикої природи
Волонтерам цього напрямку не обов’язково мати професійну освіту, щоб стати свідками змін у природних екосистемах. Охочі допомогти займаються дайвінгом і проводять моніторинг стану коралових рифів, ходять в гори та походи з працівниками заповідників, аби відстежувати зміни в стані довкілля та мешканців території.
До прикладу, на Полтавщині, у Національному природному парку “Пирятинський”, групи волонтерів регулярно допомагають робити облік бобрів, сов та лелек, а також проводять фото та відео спостереження за флорою та фауною. Крім того, волонтери допомагають з вирішенням природоохоронних проблем, таких як попередження та недопущення підпалів сухої рослинності чи накопичення несанкціонованих сміттєзвалищ побутових відходів на територіях природно-заповідного фонду.
Реабілітація та порятунок тварин
Допомога тваринам, постраждалим від війни, природних катастроф або людської діяльності — напрямок волонтерства, який допомагає зберегти види та їхні ареали існування. Охочі допомогти можуть долучитись до притулку, центру реабілітації або навіть до команди рятівників тварин від браконьєрів. Наприклад, у місті Харкові є Український центр реабілітації рукокрилих, і вони постійно шукають волонтерів. Тут небайдужі помічники доглядають кажанів, допомагають працівникам перевозити тварин та випускати рукокрилих на волю.
Автор фото – Дмитро Зубков.
Ще одна можливість – “всиновити” ведмедя на тиждень у Міжнародному благодійному фонді «ЗБЕРЕЖИ ДИКІСТЬ». За благодійний внесок ви долучаєтеся до Клубу друзів ведмедів, обираєте ведмедика до вподоби та отримуєте сертифікат на опікунство. За вашою згодою фонд також публікує пост подяки у Facebook та/або Instagram.
Адвокація
Адвокація — спосіб впливати на політику держави, окремих компаній чи бізнесу. Волонтери цього напрямку можуть створювати та реалізовувати проєкти, які матимуть вплив на рішення влади, працювати з документами або ЗМІ та організовувати акції. В рамках підготовки до акцій, волонтери Екодії займаються розробкою креативної ідеї, виготовленням матеріалів, написанням сценарію та беруть участь в самій події. Яскраві приклади — це акція-перформанс “Фукусімські уроки” або “Зелені обіцянки влади не дорівнюють діям”.
«Мені подобається, що цей формат волонтерства винагороджує пошук нових та оригінальних форм і змушує бути більш креативним. Якщо якась акція вийшла успішною, не можна просто взяти і скопіювати те, що вже працює, інакше людям буде не цікаво. Крім того, під час підготовки акцій можна отримати багато різного досвіду: від очевидного, на кшталт організаторського чи досвіду роботи зі ЗМІ до більш унікального, як от публічні виступи в різних образах чи “кризового менеджменту”, коли все йде не за планом». — Артур Саркісян, волонтер ГО “Екодія”. Нині Артур боронить Україну в лавах ЗСУ.
Також волонтери Екодії допомагають розсилати офіційні звернення, які готують наші експерти, щоб разом впливати на рішення влади щодо збереження довкілля. Зокрема волонтери та волонтерки вимагали притягнути до відповідальності підприємство, яке забруднює річку Псел сотнями тонн залишків тваринного походження.
Освітнє волонтерство
Захисники довкілля можуть ставати амбасадорами екологічного способу життя та ділитися своїми знаннями: проводити уроки в школах та університетах, виступати з лекціями, організовувати розмовні клуби або інфоточки. В Екодії є у вільному доступі уроки, і кожен охочий може ними скористатися та провести освітній захід в своїй школі, університеті чи на роботі.
Сьогодні популярним типом освітнього волонтерства є ведення блогу в соцмережах, що присвячений екологічному способу життя, веганству, стилю життя “нуль відходів” тощо.
Прикладом освітнього волонтерства може бути благодійний PowerPoint Night про веганство й екотренди, який придумали та організували волонтерки та комунікаційниці Екодії. Це формат заходу, де замість нудних презентацій про тренди і корпоративний ріст, люди презентують по-справжньому корисні теми: від рейтингу найкрасивіших котиків інтернету до порад на випадок зомбі-апокаліпсису. А ще PowerPoint Night допомагав збирати кошти на сонячні панелі для військових.
Інформаційне волонтерство
Щороку тисячі волонтерів з усього світу долучаються до написання статей, наукових робіт, зйомок документальних фільмів, фото та відео, щоб розповісти світові про екологічні проблеми сучасності. Наприклад, для дослідження Екодії “Вода близько” саме волонтери допомагали зі збором даних та займалися мапуванням об’єктів, що дозволило науковцям далі провести математичне моделювання з використанням цих даних. Крім того, у 2018 році волонтери Екодії розробили онлайн-мапу смуг громадського транспорту в Києві. А в 2020 році – разом з “Агентами змін” підготували розклади громадського транспорту на вулицях Саксаганського та Жилянській.
У 2022 році команда волонтерів Екодії перейняла роботу зі збору випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинені російською агресією проти України, які ми наносимо на інтерактивну мапу.
Втілення природоорієнтованих рішень
В умовах невідворотної зміни клімату людям необхідно адаптуватися до них. Із цим можуть допомогти природоорієнтовані рішення (ПОР): висадка дерев і кущів, облаштування куточків біорізноманіття, дощових садків, міських компостерів тощо. Екодія, Плато, Екоклуб та інші українські екологічні організації об’єднались та створили каталог таких рішень з інструкцією як їх втілити.
Наприклад, Екодія разом із волонтерами, Томашівською громадою та проєктом #ЛісосмугиЖиття благодійного фонду Peli can live відновили 300 м лісосмуги поблизу села Соснівка Томашівської ОТГ.
Під час організації Кліматичного маршу наша команда вирішила компенсувати викиди, спричинені автотранспортом, задіяним у проведенні події. Розрахунки показали, що потрібно посадити одне дерево, але ми змогли зробити більше і посадити цілу лісосмугу.
А у Львові активісти ГО “Плато” облаштували вертикальне озеленення та дощовий садок у місці, де з даху будинку стікало багато води. Це призводило до підтоплення підвальних приміщень та підмивання фундаменту будинку. Таке рішення охолоджує простір влітку та поглинає зайву вологу.
Прибирання пластику
Толоки, плогінг та прибирання — один з найпопулярніших видів волонтерства. В Україні діє міжнародна ініціатива «Let’s do it», яка щороку об’єднує активістів усіх областей для проведення всеукраїнської толоки. Цей напрям також розвиває ГО Zero Waste Society, яка поширює стиль життя нуль-відходів та аналізує діяльність бізнесу й великих корпорацій, аби сприяти системним змінам. До того ж такі організації, як Еко Місто та Україна без сміття допомагають цей пластик та вторинну сировину переробити й дати матеріалам друге життя. Більшість сортувальних станцій залучає волонтерів у якості гідів, які допомагають розповідати про станцію, правила та етапи сортування.
Туристичне волонтерство
Любиш подорожі, вмієш розводити багаття, ставити намети та надавати першу допомогу? Волонтери-туристи проводять екскурсії та розповідають мандрівникам про екологічні та цікаві локації, а також навчають дбайливого ставлення до природи та основам зеленого туризму. Крім того, волонтери цього напрямку сприяють дотриманню природоохоронного режиму для об’єктів природно-заповідного фонду.
Наявність якісно маркованих туристичних маршрутів та обладнаних місць ночівлі є гарантією того, що під час відвідин дикої природи люди нанесуть їй мінімум шкоди. Важливий внесок у розвиток цього напрямку в Україні робить організація «Карпатські стежки». Активісти розробляють та маркують туристичні маршрути, облаштовують місця для кемпінгів та відновлюють старі туристичні притулки в Карпатах.
Боротьба з харчовими відходами
Україна входить в 10 країн світу, які продукують найбільшу кількість органічних відходів. Водночас, за даними Держстату, на перше півріччя 2020, у нас 42,4% населення проживали в бідності. Громадська організація «Тарілка» на Львівщині допомагає зберегти харчові ресурси та зменшувати кількість органічних відходів, і тим самим забезпечувати їжею верстви населення, які цього потребують.
Як це працює? Супермаркети та ресторани передають продукти, термін придатності яких от-от закінчиться, волонтерам, а вони — людям, які опинились у складних життєвих обставинах. Таким чином вони не лише допомагають боротися з проблемою голоду, а й зменшують кількість сміття.
“У нас є окрема команда логістики, яка долучає адміністраторів магазинів у чат по районах. Ми збираємо інформацію, а потім залежно від точок, що зголосилися надати їжу, формуємо маршрут. На допомогу водієві ми стараємось залучити волонтера — людину, яка може зорієнтувати по дорозі та допомогти забрати продукти. Наприклад, коли водій запаркувався, волонтер виходить, забирає пакет чи ящик їжі, ставить його в машину, і вони їдуть далі. Якщо є волонтер на супровід, маршрут можна пройти на 1-2 години швидше”, — Іван Павліш, засновник ГО «Тарілка».