Сьомий рік Екодії:
наші перемоги у квітні 2023 - березні 2024
13 березня Екодії виповнюється 7 років. Останній рік ми не тільки вчилися жити та працювати в умовах повномасштабної війни, а й активно діяли для того, щоб створити прекрасне майбутнє для нашої країни, українців та українок. Безсумнівно, для Екодії темою року стало зелене відновлення України, ми виконали багато роботи для того, щоб досягти конкретного та відчутного результату у цьому питанні. А поруч з цим, ми багато працювали над нашими постійними темами – протидією зміні клімату, енергетичним переходом, впровадженням сталих сільськогосподарських практик, енергоефективності та справедливої трансформації вугільних громад. Нам багато що вдалося, й ми готові поділитися нашими успіхами просто зараз!
У 2023 році ми перезапустили нашу систему планування і у лютому 2023 року встановили довгострокові (до 2050 року) та середньострокові цілі (до 2035 року), а у короткостроковому вимірі знову вийшли на річний цикл планування. Таким чином, наша організація визначила довгострокові пріоритети та знову стала на звичні рейки своєї діяльності в енергетиці, кліматі і сільському господарстві. Звісно, із поправкою на повномасштабну війну.
Минулого року Екодія продовжила активно працювати над питанням зеленого відновлення України, робота над яким розпочалась ще у 2022 році. Ми почали із того, що сформулювали принципи зеленого відновлення, які підтримали понад 50 міжнародних та українських НГО. Для того, щоб інтегрувати ці принципи у стратегічне планування повоєнного відновлення країни, ми провели безліч зустрічей – в Україні, Європі, США та долучалися до консультацій із підготовки Плану відновлення України, документу, необхідного для надання Україні допомоги в рамках фінансового інструменту ЄС Ukraine Facility.
Протягом 2023 року Екодія надавала пропозиції Міненерго, Мінвідновлення та Мінекономіки щодо Плану відновлення України, Державної Стратегії регіонального розвитку, пріоритетів кліматичної політики, Національного плану енергетики та клімату тощо. Цінно, що багато із наданих нами пропозицій були враховані.
На міжнародному рівні Екодія разом із Bankwatch долучалася до адвокаціії змін до Ukraine Facility Regulation, які знайшли відображення у внеску Європейського Парламенту у прийнятій Регуляції.
У 2023 році ми успішно працювали над адвокацією озеленення міжнародної енергетичної допомоги українським громадам. Ще на початку року разом з Greenpeace CEE та партнерами запустили проєкт «зеленої» амбулаторії у селі Горенка. З того часу ми використовуємо цей та подібні приклади у комунікації з урядами країн-партнерів — насамперед, Німеччини, США та ЄС. Проєкт у Горенці мав вплив на декілька ініціатив: посприяв виділенню двох мільйонів євро на проєкти зеленої реконструкції в Україні від німецького уряду та гранту на 20 млн євро на підтримку розвитку відновлюваної енергетики у громадах.
Також минулого року великим проєктом для Екодії стала співпраця з містом Буча, що дуже сильно постраждало під час повномасштабного вторгнення на Київщину у 2022 році. Спільно з дослідницькою консалтинговою компанією Berlin Economics ми розпочали проєкт з аналізу енергоефективної відбудови житлового сектору Бучі. У результаті місто отримало аналітичний звіт з оцінкою витрат на зелене відновлення в кращий і більш сталий спосіб. На додачу Екодія буде оновлювати План дій сталого енергетичного розвитку та клімату Бучі та розробляти техніко-економічне обґрунтування для встановлення СЕС на даху місцевої ради.
Ми продовжили роботу з дослідження та впровадження енергоефективних практик в Україні. У 2023 році разом з Фондом ім. Фрідріха Еберта Екодія здійснила соцопитування, метою якого було визначити чи хочуть українці та українки бути енергоефективнішими та що їм у цьому заважає.
Ми роками адвокатували визначення дати відмови від вугілля в електроенергетиці не пізніше 2035 року, і наприкінці 2021 це сталося. Проте з початком повномасштабного вторгнення про це ніхто більше не говорив. Весь 2022 та половину 2023 року ми працювали над тим, щоб у всіх стратегічних документах та візіях відновлення України лишався 2035 рік. Й у червні минулого року Міненерго, під час заходу Ukraine Recovery Conference у Лондоні, підтвердило, що попри війну Україна відмовиться від вугілля до 2035 року.
Водночас під час Другого щорічного форуму «Відновлення шахтарських громад України в умовах сьогодення», що співорганізувала Екодія, Мінвідновлення підтвердило розробку Державної цільової програми справедливої трансформації (СТ) до 2030 року. І ми вже доєдналися до її підготовки разом з шахтарськими громадами. Перемогою також стало визначення спільної позиції українських шахтарських громад щодо ролі справедливої трансформації у повоєнному відновленні, а також те, що СТ та її принципи мають стати невід’ємною частиною відновлення. Ми активно працювали над адвокацією цих ідей на рівні Єврокомісії та уряду.
Передусім у 2023 році ми продовжили разом з міжнародними партерами працювати над унікальним у своєму роді дослідженням впливу війни на клімат та довкілля. Вийшло дві ітерації звіту, остання з яких охопила 18 місяців війни. Офіційну презентацію дослідження провели на Кліматичній конференції ООН (COP28) у Дубаї, де змогли представити його різним стейкхолдерам.
Також ми продовжили активну та насичену роботу з громадами у різних форматах. Команда Екодії започаткувала і провела серію поїздок в рамках Зеленого інфотуру «Відновлення та енергетична безпека: приклади реалізованих проєктів та перспективи для України», в якому взяли участь представники 21 громади.
Протягом року ми також реалізували нову програму підтримки та надали 14 субгрантів відібраним громадським організаціям на втілення кліматично-дружніх проєктів на місцях. Було реалізовано:
- 4 локальні проєкти у різних громадах, спрямовані на їхнє зелене відновлення із врахуванням адаптації до зміни клімату, щоб громади були стійкими до кліматичних впливів та могли впевненіше планувати своє майбутнє
- 10 проєктів із зеленого відновлення громад, за якими місцеві організації розробляли рекомендації щодо врахування зеленої складової у планах відновлення, готували плани дій сталого енергетичного розвитку і клімату, втілювали природоорієнтовані рішення та разом із місцевими стейхолдерами планували як відбудувати їхню громаду кращою.
Щоб досвід згаданих проєктів можна було використати в інших громадах, будуть підготовлені рекомендації, а свої бачення щодо врахування адаптації до зміни клімату у повоєнному відновленні громад Екодія разом із місцевими організаціями виклала у вигляді позиції.
Екодія, як і попередні роки, активно продовжила адвокатувати необхідність амбітної кліматичної політики на національному та міжнародному рівні, тому важливою частиною роботи кліматичного відділу Екодії стала участь в кліматичних переговорах –на Кліматичній конференції в Бонні та в рамках COP28. До Кліматичної конференції ООН (COP28) Екодія підготувала Позицію щодо пріоритетів кліматичної політики в Україні та світі, де наголосила на необхідності відмови від викопного палива задля досягнення цілей Паризької угоди. Наші напрацювання були надані українським стейкхолдерам, зокрема Українській Кліматичній Мережі, МЗС, Міндовкіллю. Під час СОР28 представники Екодії також активно доносили інформацію про роль росії та вплив війни на клімат.
Минулого року ми активно працювали над просвітництвом серед фермерів. Почали з соціального дослідження, аби з’ясувати їхнє ставлення до екологічних практик у сільському господарстві. Дослідження показало значний інтерес фермерів до теми, тому ми запустили фейсбук-групу «Дбайливе фермерство по-європейськи», яка зараз налічує майже 300 учасників. Ця група створена для фермерів, дорадників та представників ОТГ і в ній ми ділимось інформацією про екопрактики.
Окрім цього, у 2023 році ми організували офлайн зустріч з дорадниками, представниками ВНЗ та здійснили виїзд на господарство, у якому плануємо досліджувати вплив сусіднього підприємства на водні ресурси та моніторити стан води.
Наскрізною у 2023 році була тема впливу війни на українські ґрунти та їхнє подальше відновлення. Ця тема має високий попит, тому до Екодії надходило багато запитів з цього приводу, а на наше дослідження неодноразово посилались. Водночас, вплив війни на ґрунти, що розтягнутий у часі, є викликом, адже забруднення мігрує. Природа здатна відновлюється самостійно, тому важливо постійно моніторити стан ґрунтів, а особливо під час розмінування, коли є можливість одразу фіксувати забруднення і у подальшому системно за ним спостерігати. Це важливий висновок, тому ми продовжили дослідження у тісній співпраці з профільними науковцями.
Ми також продовжили роботу над впровадженням Нітратної директиви. Попередньо у межах Планів управління річковими басейнами виділили вразливі зони на території усієї країни, що допомагає зрозуміти, у якому напрямку рухатися. Зараз проходить стратегічна екологічна оцінка (СЕО) й ми пильно моніторимо цю ситуацію. А щоб Україна досягла успіху у цьому питанні, ми в Екодії плануємо підвищувати спроможність міністерств та дорадників у впровадженні Нітратної директиви.
У 2023 році ми активно працювали над відновленням та укріпленням зв’язків зі Спільнотою та її залученням до нашої роботи. У нас був супер успішний спільнокошт, під час якого ми змогли цікаво та з різних боків розповісти про цей проєкт, і допомогти не тільки тим військовим, які звернулися до нас по допомогу, але й іншим військовим у нашій Спільноті. Спільнокошт показав, як Екодія вміє об’єднувати людей зі спільними цінностями задля досягнення позитивного результату.
Минулого року ми відчутно посилили роботу з волонтерами Екодії. Наші волонтери та волонтерки долучались до найрізноманітніших активностей: від роботи над інтерактивною мапою випадків потенційної шкоди довкіллю, над якою працюють волонтерки з різних куточків світу, до Толоки з розбору завалів у Гостомелі.
Ми багато зустрічалися зі Спільнотою: були зустрічі у Києві та онлайн Speaking Club, навчальні зустрічі для волонтерів. Це те, що було втрачено через пандемію та початок повномасштабної війни. Зараз все повертається, й ми неймовірно щасливі, що знову можемо бачитися з нашою Спільнотою, та разом працювати над важливими темами.
Також минулого року ми розробили та провели марафон енергоефективності, щоб популяризувати ефективні способи, які допомагають робити домівки українців економічними, теплими та підготованими до ймовірних відключень електроенергії. До марафону доєдналось несподівано багато людей, які були готові не тільки поставити вподобайку, поширити та коментувати матеріали, а й робити щось конкретне. Це надихає нас і надалі створювати цікаві та неординарні креативи!
2023 рік став роком Спільноти Екодії. Ми працювали не тільки над збільшенням Спільноти, але й над зміцненням зв’язків між нашими членами, Друзями та волонтерами. Для цього проводили чимало заходів, як наживо у Києві, так і онлайн для представників Спільноти, які перебувають у інших містах та навіть країнах.
Особливим днем для нас стала спільна Толока з розбору завалів у Гостомелі, яка зазнала масштабних руйнувань під час вторгнення російських окупаційних військ у Київську область у 2022 році. У той день спільними зусиллями ми допомогли постраждалій родині позбутися 15 тонн будівельного сміття та разом завантажили його аж у 3 вантажівки! Нашим членам, Друзям та волонтерам так сподобався цей досвід, що ми обов’язково проведемо ще одну Толоку цього року!
Ми також почали тестувати новий формат – English Speaking Club, де разом зі Спільнотою обговорюємо теми, пов’язані з захистом довкілля, англійською мовою. Так, минулого року ми поділилися враженнями з кліматичної конференції ООН, подосліджували технічні аспекти встановлення СЕС, поділилися досвідом проведення та участі у кліматичних акціях тощо. Цього року плануємо продовжити працювати з цим форматом, тож долучайтеся!
Спільнокошт на сонячні панелі для ЗСУ – це проєкт, яким ми пишаємось найбільше! Над ним ми працювали усе літо, заручилися підтримкою волонтерок, організували та провели дві події у Києві для збору. Загалом нас підтримало понад 300 людей, задонативши у сумі 93 тисячі гривень. Ми конвертували ці кошти у 7 портативних сонячних паналей, які зараз допомагають на фронті нашим захисникам.
Цього року ми отримали надзвичайно потужну підтримку від нашої волонтерської команди. До наших проєктів долучилися 94 волонтера та волонтерки. Ці свідомі люди із різних куточків України та навіть з-за кордону, обрали екодіяти разом із нашою організацією й долучилися до волонтерства майже 300 разів.
Нам вдалося глибоко та у різних форматах попрацювати із дуже різними темами. Зокрема продовжилась волонтерська робота над пошуком та фіксацією випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинених російською агресією. Команда із 22 волонтерок зібрала понад 700 випадків із відкритих джерел інформації та двічі дала інтерв’ю на цю тему іноземним медіа.
Екодія разом із волонтерками спланувала та втілила цілу комунікаційну кампанію про природорієнтовані рішення: від статті на сайті до серії дописів та інших активностей у соцмережах Екодії. Над цим понад пів року працювали 5 волонтерок, які щотижня зустрічалися онлайн. Дописи у соцмережах отримали 360 000 охоплення, 22 000 реакцій та 1000 поширень.
Волонтерки активно допомагали просувати меседжі Екодії стосовно енергетики та впливу викопного палива на довкілля та світ. Вони розпитали українців та українок щодо їхнього ставлення до ідеї побудови 9 нових атомних блоків компанією Westinghouse. А також підтримали міжнародну акцію проти викопного палива напередодні саміту Великої Сімки у Японії та долучилися до глобальної ініціативи Global Fight to End Fossil у форматі фотоакції із закликом до міжнародної спільноти відмовлятися від російського викопного, яке фінансує російську війну в Україні.
Наприкінці року наша волонтерська команда підтримала місцевих жителів/ок Полтавщини, які борються за право на чисту та безпечну воду через забруднення річки Псел. Для цього вони, під час воркшопу про механізм роботи громадських звернень, надіслали звернення до органів державної влади.
А завдяки Збройним Силам України ми мали змогу зустрічатися наживо та вирушати у подорожі. Волонтерки допомагали нам під час Зеленого інфотуру для журналістів та громадськості, в якому ми показували приклади енергоефективних об’єктів Київщини. Наш волонтер приєднався до поїздки зі збору даних у деокупований Гетьманський національний природний парк, де зафіксував на відео, як природа парку постраждала від дій окупантів. А вже у листопаді найактивніші волонтерки Екодії провели вікенд у парку природи Беремицьке навчаючись та плануючи 2024 рік.
Звітуємо по фінансах
Прозорість – це найважливіша річ у роботі громадської організації. Вище ми чесно розповіли про найважливіші речі, якими займалися протягом цього року. А далі покажемо, звідки ми отримували кошти на цю роботу та на що їх витрачали.
Надходження 2023 (EUR)
Витрати 2023 (EUR)
Наша робота була б неможливою без тих, хто підтримує нас своїми фінансовими внесками. Ми вдячні за вклад нашим донорам та партнерам:
Austausch e.V., BUND, CAN, CEE Bankwatch, ECF (European Climate Foundation), EUROPEAN COMMISSION, Germanwatch, Greenpeace, Inforse, LUFTFORORENINGS- OCH KLIMAT- FORST, Land Matrix Initiative, Norges naturvernforbung, Olin GmbH, SSNC – Swedish Society for Nature Consevation, Stockholms universitet, Екоклуб (проєкт GIZ), Міжнародний фонд “Відродження”.
І окрема подяка небайдужим та активним громадянам, що долучаються до роботи Екодії: нашим Друзям та членам. Дякуємо, що ви з нами!
Хочете змінити світ на краще, але не завжди маєте час? Підтримайте Екодію фінансово!